Článek
Uniklé dokumenty měly podle Budanova vyvolat nedůvěru a kompromitovat vzájemné vztahy mezi Ukrajinou a Spojenými státy i dalšími zeměmi. V rozhovoru pro ukrajinský portál nv.ua rozhodně popřel v několika mediích zveřejněné materiály, podle nichž Valerij Gerasimov, šéf ruského generálního štábu, a Nikolaj Patrušev, tajemník ruské bezpečnostní rady, chystali „sabotáž“ agresivních plánů ruského prezidenta Vladimira Putina a snažili se zmařit speciální vojenskou operaci, jak Moskva označuje válku proti Ukrajině.
„Je to lež, čistá lež. Gerasimov byl v podstatě jedním z mála, kdo se zasazoval o vojenskou operaci. Patrušev zaujal neutrálnější pozici. Nikdy nekřičel: pojďme je (Ukrajince) zabíjet a nikdy nekřičel, že to není nutné. Stejně jako všichni v této záležitosti dělal všechno proto, aby nebyl ten nejvíc zodpovědný. Protože on (a nemám ho z pochopitelných důvodů zrovna rád) není hlupák, zdaleka není hlupák,“ uvedl šéf ukrajinské vojenské rozvědky.
Konflikt na Ukrajině chceme ukončit co nejdřív, prohlásil Lavrov
Jeden ze zveřejněných dokumentů, jehož pravdivost úřady nepotvrdily, pocházel podle médií ze zprávy americké rozvědky. Podle zveřejněných záznamů zpráva obsahovala tvrzení ukrajinského zdroje, který se odvolával na nejmenovaný ruský zdroj, s tím, že Patrušev a Gerasimov chystali spiknutí ve snaze zvrátit invazi na Ukrajinu zrovna v době, kdy se měl Putin léčit s rakovinou. Údajnou sabotáž prý Gerasimov plánoval na 5. března, kdy měl šéf Kremlu nastoupit chemoterapii. K tomu datu prý náčelník generálního štábu sliboval, že „schválně prohraje“ takzvanou speciální operaci, kterou Moskva spustila loni v únoru. Později si ale tyto záměry rozmyslel a podpořil Putinův plán napadení Ukrajiny.
„Podle informací získaných od neidentifikovaného ruského zdroje s přístupem ke kremelským představitelům Rusko plánovalo přesunout zdroje z Taganrogu do Mariupolu a zaměřit svou pozornost na jižní frontu,“ píše se v dokumentu.
Pověsti o Putinově údajné rakovině se v tisku objevují opakovaně po celou dobu války.
Budanov také zpochybnil zvěsti o konfliktu mezi tajnou službou FSB a ministerstvem obrany. „V současné době je to bezvýznamné. V zásadě to ani nelze nazvat skutečným konfliktem,“ uvedl. Na dotaz, zda je v Rusku možná vzpora proti Putinovi, řekl, že nynější situace se ani zdaleka nepodobá žádnému stavu, jaký za posledních 400 let vedl ke vzpourám.