Článek
Podle listu Daily Mail je zdokumentovala dánská skupina proti mučení Dignity ve zprávě nazvané s odkazem na dílo italského básníka Danta Alighieriho Devět kruhů pekla.
Jde o 725 případů mučení, špatného zacházení, poprav bez soudu a dalšího porušování lidských práv z období od března do prosince 2022. Bití, roubíky, škrcení elektrickým drátem, elektrošoky po celém těle včetně genitálií či zavěšování s vykroucenýma rukama bylo na denním pořádku.
V jednom případě vězeň a veterán ozbrojených sil vyprávěl, že byl mučen tak krutě, že prosil o smrt. Jeho mučitelé ho ale udrželi naživu. „Nepoznal jsi všech sedm kruhů pekla,“ řekli mu (zřejmě rovněž s odkazem na Alighieriho dílo – pozn. red.)
Tři dny znásilňování
Jiný zadržený pak vzpomínal, jak byl nucen tři dny po sobě poslouchat znásilňování ukrajinské vojákyně, než byla odvlečena pryč a už o ní nikdo neslyšel.
„Mučení používané ruskými jednotkami bylo rozšířené i systematické, a tedy může být posuzováno jako zločiny proti lidskosti,“ uvedla Therese Rytterová, právní ředitelka Dignity.
Ruské jednotky v prvních dnech vpádu na Ukrajinu ovládly jedenáct věznic, stovku policejních stanic a desítky zabezpečených psychiatrických léčeben. Protože ruský prezident Vladimir Putin očekával, že během několika hodin ovládne celou Ukrajinu, neexistoval žádný plán, jak se vypořádat s tisíci lidí zavřených v nich.
Dignity pro svou zprávu vyzpovídala 121 obětí ruského řádění v nich. Jejich příběhy děsí svou brutalitou. Vězni vyprávěli, jak je celé týdny ignorovali, i když docházelo jídlo a léky. Mnohem horší ale bylo, když si jich Rusové začali všímat.
Raději kyselina než ruské mučení
Vězni jedné z káznic v okupovaném Chersonu vypověděli, jak přijíždějící ruské stráže rozkázaly, aby si všichni lehli na podlahu. Jednoho muže zastřelili oknem cely, než jim stačil vyhovět. Trefili ho do hlavy. Věznitelé pak přiměli ostatní obyvatele cely ležet šest hodin vedle těla a pak je donutili, aby holýma rukama sesbírali kusy mužovy lebky i se zbytky mozkové tkáně a uklidili podlahu.
Mučili jsme Ukrajince a rabovali jsme, přiznal ruský důstojník
S postupem doby ruské síly začaly zadržovat samotné Ukrajince, od údajných příslušníků ozbrojených sil až po civilisty a místní úředníky. Obzvláště drsné bylo zacházení s bývalými vojáky, které Rusové identifikovali podle tetování. Vězni se tak uchylovali k extrémním způsobům jejich odstraňování – od rozpouštění kůže kyselinou až po vyřezávání kusů kůže. Dávali totiž přednost bolesti těchto procedur před krutým mučením končícím smrtí, vysvětlují svědci ve zprávě Dignity.
Pravděpodobné i jednoznačné válečné zločiny, které ruští okupanti páchají na Ukrajině, neunikají pozornosti mezinárodního společenství. Naposledy se vyjádřilo Německo během nedělní návštěvy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že stejně jako Ukrajina požaduje potrestání všech odpovědných za válku a zvěrstva.