Článek
Raísí přišel u příležitosti zahájení vysokoškolského semestru na teheránskou univerzitu Az-Zahra. Zarecitoval tam báseň, v níž se buřiči přirovnávají k mouchám. Tvrdil, že si organizátoři protestů mylně mysleli, že mohou univerzity zneužít.
„Naši studenti a profesoři jsou ostražití a nedovolí nepříteli, aby dosáhl svých cílů,“ řekl. Podle íránských představitelů jsou protesty organizované z ciziny.
Na sociálních sítích se objevilo video, na němž univerzitní studentky při prezidentově návštěvě volají Raísí, zmiz a také Zmizte, mulláhové.
Female students at the Alzahra University in Tehran chant “get lost mullahs” & “death to the oppressors” during a visit by Iran’s President, Ebrahim Raisi pic.twitter.com/tZKs9SjlQG
— Yalda Hakim (@BBCYaldaHakim) October 8, 2022
Podle svědků sobotní akce v metropoli protestující házeli na policisty i na budovy zápalné lahve. Proti lidem demonstrujícím u univerzity Šaríf policisté použili slzný plyn. V hlavním městě byla slyšet střelba a na některých silnicích se zablokovala doprava. Řidiči vyjadřovali sympatie s demonstranty pomocí klaksonů a provoláváním protivládních hesel.
Protesty začaly, když 16. září v policejní vazbě zemřela Mahsa Amíníová, zadržená v Teheránu kvůli prohřešku vůči pravidlům správného zahalení hlavy. Policie původně oznámila, že příčinou smrti byl infarkt. V pátek byla zveřejněna zpráva soudního lékaře, podle níž Amíníová zemřela na selhání několika orgánů v důsledku hypoxie mozku.
Belgická ministryně si v parlamentu ustřihla vlasy. Na podporu Íránek
V dětství podle zprávy prodělala operaci mozkového nádoru a brala léky. Její příbuzní ale tvrdí, že byla zdravá.
Ženy si na demonstracích strhávají z hlav hidžáby a účastníci se domáhají svržení duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího.
Amíníová pocházela z íránského Kurdistánu, kde v sobotu policisté na demonstranty použili slzný plyn a stříleli na ně. V kurdském městě Sanandadž ležel mrtvý muž v autě a žena, která byla poblíž, volala „nestydatost“. V Saghezu, který rovně leží v íránském Kurdistánu, volaly v jedné škole žákyně hesla Ženy, život, svoboda.
Podle ochránců lidských práv přišlo při protestech o život od září 150 lidí, stovky byly zraněny a tisíce zadrženy.