Článek
„Vše nasvědčuje tomu, že Chirac slíbil Mladičovi, že ho nechá jít, pokud bosenští Srbové propustí dva francouzské piloty sestřelené nad Bosnou,“ upozornila Hartmannová. Dodala, že podobné spojenectví měl s Mladičem i americký vyjednavač Richard Holbrooke.
Radovan Karadžić, bývalý prezident Republiky srbské v Bosně, požádal ICTY o zproštění obžaloby s tím, že po podepsání Daytonské mírové dohody o Bosně v prosinci 1995 mu Holbrooke slovně, nikoli písemně slíbil beztrestnost, pokud se stáhne z veřejného života. „I američtí diplomaté tehdy o takovém řešení běžně hovořili,“ podotkla Hartmannová.
Hartmannová působila v devadesátých letech na Balkáně jako reportérka francouzského deníku Le Monde. V roce 2000 si ji za mluvčí vybrala tehdejší vrchní prokurátorka ICTY Carla del Ponteová. Po odchodu od haagského soudu v roce 2006 vydala knihu Mír a trest: Tajné války politiky a mezinárodního práva.
V pondělí Hartmannová předstoupí před soud, kde čelí obžalobě ze zveřejnění tajných informací o masakru v bosenské Srebrenici v roce 1995. V případě usvědčení jí hrozí až sedm let vězení či pokuta ve výši sta tisíc eur ( 2,6 mil. korun).
„Tribunál se sám odvolával na tyto informace prostřednictvím několika veřejných rozhodnutí,“ namítl její právník Guenael Mettraux.