Článek
Podle tiskové zprávy ministerstva spravedlnosti byl Hanssen nalezen ve své celé ve věznici v Coloradu asi v 6:55 místního času. Zdravotnický personál se pokusil Hanssena zachránit, ale nepodařilo se mu to, citoval zprávu Washington Post.
Bývalý agent FBI byl odsouzen na doživotí za špionáž v roce 2002. Jeho činy byly tak škodlivé, že o dvě desetiletí později zřídila FBI webovou stránku vysvětlující, čeho se Hanssen dopustil a jak odhalili jeho lest.
Hanssen byl podle FBI zatčen 18. února 2001 za špionáž pro Rusko i Sovětský svaz. Fungoval pod přezdívkou „Ramon Garcia“. Rusům poskytl během 20 let vysoce utajované informace o národní bezpečnosti. Za 6000 stran a 12 disket tajných materiálů inkasoval Hanssen od Moskvy během let odměnu 1,4 milionu dolarů v hotovosti a diamantech.
Ruská tajná služba prý odhalila americkou špionáž přes mobilní telefony Apple
FBI napsala, že Hanssenovy špionážní aktivity začaly již v roce 1985, asi devět let poté, co složil přísahu úřadu. „Informace, které poskytl, kompromitovaly četné lidské zdroje, techniky kontrarozvědky, vyšetřování, desítky tajných dokumentů americké vlády a technické operace mimořádné důležitosti a hodnoty,“ uvedla FBI.
Federální vláda po skandálu zřídila Komisi pro přezkum bezpečnostních programů FBI. Ve svém přehledu bezpečnostních programů zveřejněném v březnu 2002 komise popsala Hanssenovu špionáž jako „pravděpodobně nejhorší zpravodajskou katastrofu v historii USA“.
Doživotí si Hanssen odpykával od roku 2002. Trestu smrti se vyhnul tím, že o rok dříve přiznal vinu. Společně s Aldrichem Amesem se rovněž podílel na vyzrazení tří dvojích agentů pracujících na sovětské ambasádě ve Washingtonu. Dva z nich byli po návratu do Moskvy popraveni.