Hlavní obsah

Zemřel papež František

3:58
3:58

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Ráno na Velikonoční pondělí zemřel ve věku 88 let papež František, uvedl vatikánský camerlengo kardinál Kevin Ferrell.

Živě: Na Svatopetrském náměstí se schází lidé vyjádřit zármutek nad smrtí papeže FrantiškaVideo: Reuters

Článek

„Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit smrt našeho Svatého otce Františka. Dnes ráno v 7:35 se římský biskup František vrátil domů k Otci. Jeho celý život byl zasvěcen službě Pánu a jeho církvi,“ oznámil v pondělí Ferrell.

„Učil nás žít podle hodnot evangelia s věrností, odvahou a univerzální láskou zejména k těm nejchudším a přehlíženým. S nesmírnou vděčností za jeho příklad opravdového učedníka Ježíše Pána svěřujeme duši papeže Františka nekonečné, milosrdné lásce Pána a Boha trojjediného,“ dodal Ferrell.

V neděli se papež František ukázal věřícím na balkoně svatopetrské baziliky. Z kolečkového křesla zamával davům a prohlásil: „Drazí bratři a sestry, veselé Velikonoce.“ Jeho tradiční poselství za něj přečetl arcibiskup Diego Ravelli.

Tělo papeže Františka bude podle camerlenga Ferrella uloženo do rakve v pondělí v osm hodin večer v kapli v Domě svaté Marty. Pohřeb by se měl uskutečnit do devíti dnů.

Hlavou katolické církve byl zvolen v roce 2013, poté co jeho předchůdce Benedikt XVI. rezignoval. František byl prvním papežem z Jižní Ameriky, narodil se v roce 1936.

Podílel se na otevření církve, vyjadřoval své názory k rozličným tématům, jako byla klimatická změna, role žen v katolické církvi nebo LGBTQ+. Prosazoval pomoc těm, kteří prchají před válkou a hladem.

Papež František byl v únoru hospitalizován se zápalem plic, krátce poté, co přijal slovenského premiéra Roberta Fica. Potýkal se s vážnou infekcí dýchacích cest. Po pěti týdnech byl v březnu propuštěn do domácí léčby.

Zdravotní problémy ho trápily v posledních letech opakovaně.

Papež František na archivních záběrechVideo: Novinky, Reuters

František už v mládí trpěl velmi vážnou respirační infekcí, kvůli níž mu lékaři odebrali část plíce. Následky pociťoval celý život. V posledních letech měl také problémy s kolenem, a pohyboval se proto často na invalidním vozíku. V červnu 2023 podstoupil operaci kýly a v červenci 2021 mu lékaři odebrali část tlustého střeva. Obě rekonvalescence zdárně zvládl.

Úmrtí papeže Františka zasáhlo i církevní hodnostáře v Česku.

„Pláču. František byl můj skutečný duchovní Otec. Včera na neděli Vzkříšení požehnal každému z nás a dnes je se svým Pánem a Přítelem. Františku, děkuji za vše! Přimlouvej se za nás! Potřebujeme to!“ napsal na síti X katolický kněz a plzeňský biskup Tomáš Holub.

Smrtelnost si uvědomoval

Za poslední měsíc se ale podle portálu Politico jeho stav výrazně zhoršil. Papež se zpočátku bránil pobytu v nemocnici, ale bylo mu jasně řečeno, že mu hrozí smrt, pokud zůstane ve svém pokoji ve Vatikánu. Sám již údajně před svými blízkými spolupracovníky „vyjádřil jistotu, že to tentokrát nezvládne“.

František si podle portálu svou smrtelnost jasně uvědomoval a dbal na budoucí rozložení sil během konkláve, které by mělo zvolit jeho nástupce. Už před svou hospitalizací prodloužil funkční období italskému kardinálovi Giovannimu Battistu Reovi jako děkanovi kardinálského kolegia. Právě on ze své pozice bude dohlížet na některé přípravy na konkláve. Měl by také zajišťovat pohřební obřady pro Františka v případě jeho smrti.

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám