Hlavní obsah

Zemřel nositel Nobelovy ceny Molina, varoval před ozonovou dírou

Ve věku 77 let zemřel ve středu mexický vědec Mario Molina, který v roce 1995 získal Nobelovu cenu za podíl na výzkumu ozonové vrstvy. Informovaly o tom ve čtvrtek zahraniční agentury. Molina zemřel v den, kdy Královská švédská akademie věd oznámila letošního nositele Nobelovy ceny za chemii.

Foto: Carlos Jasso, ČTK/AP

Držitel Nobelovy ceny Mario Molina

Článek

Molina se narodil v hlavním městě Mexika. Chemii studoval na univerzitách v Mexiku, Německu i USA. Spolu s americkým kolegou Frankem Sherwoodem Rowlandem varoval již v roce 1974 před užíváním chlor-fluorovaných uhlovodíků, mezi které patří také freony. Vědci předpověděli, že se kvůli nim bude ztenčovat ozonová vrstva.

Nobelovu cenu za chemii získaly dvě vědkyně za „molekulární nůžky”

Věda a školy

V roce 1995 Molina, Rowland a Nizozemec Paul Crutzen dostali Nobelovu cenu za chemii za "svou práci na poli atmosférické chemie, obzvlášť v oblasti utváření a rozkládání ozonu". Molina je zatím jediným mexickým vědcem, který toto prestižní ocenění dostal.

V posledních letech se Molina věnoval především zkoumání znečištění ovzduší ve velkých městech, včetně rodného města Mexika. Varoval také před klimatickými změnami.

Foto: Fernando Vergara, ČTK/AP

Nobelova cena

Zastoupení OSN v Mexiku označilo ve čtvrtek Molinu za průkopníka atmosférické chemie. Podle něj jeho práce umožnila přijetí takzvaného Montrealského protokolu z roku 1987, který zastavil výrobu látek ohrožujících ozonovou vrstvu.

Nobelovu cenu za fyziku získali vědci za průlomový výzkum černých děr

Věda a školy

Molina zemřel shodou okolností v den, kdy Královská švédská akademie věd oznámila, že letos Nobelovu cenu za chemii dostanou Francouzka Emmanuelle Charpentierová a Američanka Jennifer Doudnaová za vývoj takzvaných molekulárních nůžek CRISPR-Cas9, s jejichž pomocí mohou vědci s vysokou přesností změnit genetickou informaci živočichů, rostlin a mikroorganismů.

Výběr článků

Načítám