Článek
Demokrat Jimmy Carter byl americkým prezidentem od 20. ledna 1977 do 20. ledna 1981.
Za jeho přispění byla například v roce 1978 dohodnuta v americkém Camp Davidu mírová smlouva mezi Izraelem a Egyptem. Obnovil také diplomatické kontakty mezi USA a Kubou a vyjednal propuštění tisíců politických vězňů. Carter dokončil jednání o navázání plných diplomatických vztahů mezi USA a Čínou.
Jako prezident byl méně úspěšný při rozhovorech se SSSR o omezení strategických zbraní. Jednání sice vedla v roce 1979 k podpisu smlouvy SALT 2, nezdařila se ale její ratifikace – po vpádu sovětských vojsk do Afghánistánu ji americký Kongres odmítl.
Ucházel se i o druhé funkční období, v roce 1980 jej ovšem porazil republikán Ronald Reagan.
V roce 1982 se svou ženou Rosalynn založil Carterovo centrum (The Carter Center), kde pracoval další čtyři desítky let. Náplní centra bylo „nastolit mír, bojovat proti nemocem a budovat naději“.
Carter byl vůbec nejstarším žijícím exprezidentem. Sté narozeniny oslavil 1. října. Stihl ještě volit v letošních prezidentských volbách, podle rodiny chtěl dát hlas nakonec poražené Kamale Harrisové.
V roce 2022 získal Nobelovu cenu za mír.
V posledních letech měl Carter řadu zdravotních problémů, včetně melanomu, který se rozšířil do jater a mozku. Počátkem roku 2023 se rozhodl že místo dalšího lékařského zákroku podstoupí hospicovou péči.
V roce 1993 přijel Carter na krátkou jednodenní soukromou návštěvu Prahy. Setkal se s tehdejším prezidentem Václavem Havlem, s nímž hovořil zejména o lidských právech.