Článek
Oficiální postoj Západu zní: Za Ukrajinou budeme stát tak dlouho, jak to bude nutné. V zákulisí se ale skloňuje ve všech pádech spojení „ultimátum pro Zelenského“.
S novými zbraněmi chce dát Západ Ukrajině šanci uspět do podzimu s protiofenzivou a získat zpět okupovaná území. Pokud protiofenziva selže, tlak na Kyjev, aby začal jednat s Ruskem, se zvýší, píše Bild.
O víkendu napsal deník Wall Street Journal, že německý kancléř Olaf Scholz a francouzský prezident Emmanuel Macron 8. února v Paříži vyzvali Zelenského, aby s Moskvou začal jednat. A uváděli mu jako příklad své země, které patřily k úhlavním nepřátelům a po druhé světové válce uzavřely mír.
Zelenskyj požádal Macrona a Scholze o rychlé dodávky zbraní a letadel
Wall Street Journal v této souvislosti načrtl „mírový plán“. Podle něj by Ukrajina měla získat moderní zbraně a mít vazby na Severoatlantickou alianci, ale žádné členství. Na oplátku by Ukrajina měla zahájit jednání s Ruskem.
„Každý, kdo nyní tlačí na prezidenta Zelenského, aby vyjednával s Putinem, způsobí v Evropě trvalé neshody,“ tvrdí Norbert Röttgen, expert CDU pro zahraniční záležitosti.
Plány popsané v deníku Wall Street Journal jsou podle něj „nezodpovědné“.
Carlo Masala z vojenské univerzity v Mnichově varuje, že neexistují žádné náznaky, že by se Moskva zapojila do jednání“. Návrh proto podle jeho mínění „není příliš realistický“.
Zdůrazňuje, že: „Ukrajina se po této válce musí stát jakýmsi evropským Izraelem. Musí získat pevné bezpečnostní záruky, úzké vazby na NATO a prvotřídně vycvičenou a vybavenou armádu.“