Článek
„Podle prezidenta (Vladimira Putina) je klíčovým úkolem roku zvýšit produkci a dodávky kvalitních, cenově dostupných potravin. Velkoobchodní trhy s potravinami pomohou ruským podnikatelům v zemědělství prodávat jejich výrobky co nejblíž spotřebiteli, přímo ve velkých městech,“ uvedl Mišustin minulý týden po setkání s vicepremiéry své vlády.
Švýcarsko přijalo stejné sankce jako Evropská unie. I na Putinovy dcery
Úřady se chystají povolit ve stejných prostorách i maloobchodní prodej, a vytvořit tak alternativu obchodním řetězcům.
Pouštějte kamiony, naléhají potravináři
„Lidé si budou moci vybrat, kde je pro ně výhodnější a pohodlnější si nakoupit,“ dodal Mišustin. Zmíněný krok předpokládá také legislativní změny, citovala jej ruská média.
Německo dovozcem potravin číslo 1 |
---|
Podle údajů ruské federální celní správy za rok 2021 z celkového objemu ruského importu tvořily potraviny více než desetinu. |
Největším zahraničním dovozcem potravin bylo Německo. |
Protiruské sankce kvůli agresi na Ukrajině dopadají přímo i nepřímo i na potravinářský průmysl. Ruští výrobci proto apelovali na předsedu vlády, aby Moskva v rámci recipročních opatření nezakazovala vjezd kamionů ze zemí EU na ruské území, upozornil zpravodajský web fontanka.ru.
Další balík sankcí EU vůči Rusku čeká Jourová v příštím týdnu
Podle ruských potravinářů by to znamenalo, že by definitivně zůstali bez klíčových ingrediencí ze zahraničí.
„V případě některých ingrediencí jsou výrobci stoprocentně závislí na evropském dovozu. U jiných činí import ze zemí EU šedesát procent,“ citoval Kommersant jednoho z výrobců.