Článek
Úřady se soustředí na rychlé pohřby, aby předešly šíření nemocí, informoval v pondělí server ABC News. V zasažené oblasti nadále probíhají záchranné práce a nelze vyloučit nalezení dalších těl.
V pondělí už tak postiženou část metropole navíc zasáhla velká voda. Prudké deště ve Freetownu poškodily stovky domů. V tomto případě ale mrtví ani zranění zatím hlášeni nejsou, informovala s odvoláním na místní tisk agentura DPA.
Voda odplavila a poničila mnoho aut. Obyvatelé největšího slumu v zemi sdělili, že celá jejich oblast skončila pod hladinou. Mnozí kvůli záchraně vylezli na střechu. V oblastech, které silný déšť zasáhl, byly podle úřadů evakuovány tisíce lidí.
Nic s tím neděláte, spílají úřadům lidé
Před dvěma týdny bahno po silném dešti zavalilo nebo strhlo stovky domů a chatrčí ve slumech v okolí Freetownu. Počet obětí neštěstí již vystoupal nad tisíc, oznámil v neděli ministr. Před tím vláda hovořila o 450 mrtvých a stovkách pohřešovaných. [celá zpráva]
Někteří kritici obviňují sierraleonskou vládu, že si nevzala ponaučení z předchozích přírodních katastrof, které se ve Freetownu staly. Mnoho chudých oblastí se nachází v blízkosti hladiny moře a není v nich vybudován žádný odvodňovací systém. Mnoho budov na kopcích hlavního města bylo také zbudováno bez stavebního povolení.
Tyto sesuvy půdy a záplavy patří k nejhorším tragédiím obdobného druhu ve světě v uplynulých deseti letech. Podle agentury AFP mohl být počet mrtvých nižší, kdyby meteorologové v předstihu varovali před hrozícími dešti.
List The New York Times upozornil, že na vině tragédie jsou lidé, protože se kvůli rychlé výstavbě po válce odlesnila hora Sugarloaf vypínající se nad městem. Deštný les vodu zachytával, ale byl vykácen. Podle ABC News úřady obyvatele slumu vyzvaly dva týdny před neštěstím, aby přestali kácet stromy a stavět domy.