Článek
Macron se o chystané cestě do Číny zmínil v projevu, v němž řekl, že mír je možný pouze v případě, že „ruská agrese bude zastavena, vojska stažena a územní suverenita Ukrajiny a jejího lidu bude respektována“.
Čína v pátek představila dvanáctibodový plán příměří na Ukrajině, který západní představitelé přijali spíš skepticky. Třeba americký prezident Joe Biden uvedl, že v něm neviděl nic, „co by nasvědčovalo tomu, že obsahuje něco, co by bylo prospěšné někomu jinému než Rusku“.
Zelenskyj: Chci se setkat se Si Ťin-pchingem
Rusko plán přivítalo, přičemž si ale princip „svrchovanosti, nezávislosti a územní celistvosti všech zemí“, o němž se dokument zmiňuje, vyložilo tak, že mu zůstanou územní zisky na Ukrajině.
Kyjev plán odmítl, pokud nebude zahrnovat stažení ruských vojsk na hranice z roku 1991, ale uvedl, že má i dobré body, o kterých by se dalo jednat.
„Pokud tvrdíte, že jste globální hráč, nenabízíte nereálný plán. Nesázíte na agresora, který porušil mezinárodní právo a válku prohraje. Není to prozíravé,“ okomentoval čínský plán v sobotu na Twitteru poradce kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak.
I Ukrajinci ale mají zájem s Čínou jednat. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek uvedl, že se chce setkat se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem.