Článek
Zatčení Sturgeonové následuje několik týdnů poté, co policie 5. dubna letošního roku prohledala domov expremiérky a edinburské sídlo Skotské národní strany. Tehdy také zadržela manžela Sturgeonové Petera Murrella a zabavila luxusní obytný vůz, který parkoval u jeho domu v nedalekém Dunfermline.
Murrella po výslechu policie propustila bez obvinění. O dva týdny později policie zadržela pokladníka SNP Colina Beattieho, po výslechu byl rovněž propuštěn bez obvinění.
Stejně tak byla v neděli po několika hodinách propuštěna i Sturgeonová. „Dvaapadesátiletá žena, která byla dnes zadržena (…) byla propuštěna bez obvinění, vyšetřování i nadále trvá,“ uvedla skotská policie. Ta ve svých prohlášeních jména podezřelých nezveřejňuje, dokud nejsou obviněni, poznamenala agentura AP, ovšem BBC a další britská média tuto ženu již dříve identifikovali jako Sturgeonovou.
Pro manžela bývalé skotské premiérky si přišla policie
Skotská policie může občana zadržet jako podezřelého až na 12 hodin kvůli výslechu. Následně ho může propustit, ovšem později může být opět zatčen.
Policie prověřuje financování SNP
Sturgeonová byla šéfkou Skotské národní strany do konce března letošního roku. Do stejné doby byla skotskou premiérkou; v únoru letošního roku nečekaně a poněkud narychlo oznámila svou rezignaci poté, co bude zvolen nástupce. Byla nejdéle sloužící premiérkou a zároveň první ženou v čele skotské vlády vůbec.
Tehdy odmítala, že by důvodem jejího odchodu byla tzv. operace Branchform, tedy policejní vyšetřování podezření z finančních podvodů v rámci strany, které se rozběhlo v červenci 2021. V neděli její mluvčí potvrdil, že zatčení souvisí s touto operací, uvedla BBC.
O několik měsíců dřív došlo k rezignaci několika členů stranického finančního a auditového výboru kvůli tomu, že jim byl zamezen přístup k stranickým účtům, psal tehdy web novin Herald Scotland. Také došlo k nahrazení Douglase Chapmana již zmíněným Colinem Beattiem na pozici pokladníka. Policie vyšetřování rozběhla na základě sedmi stížností, uvedl dále web.
Policie vyšetřuje, co se stalo s více než 600 tisíci librami (přes 16,5 milionu korun), které v roce 2017 vybrala kampaň za nezávislost Skotska. Peníze měly být použity výhradně k tomuto účelu, ale úřady mají podezření, že se tak nestalo.