Článek
„Elektrárna je opět napájena z ukrajinské rozvodné sítě,“ napsala firma Ukrenerho s tím, že dokončila opravy škod způsobených ruským útokem.
„Už posedmé od začátku okupace ruskými teroristy ze 4. března 2022 přechází ukrajinská elektrárna na režim black-outu,“ hlásil předtím Enerhoatom na síti Telegram s tím, že poslední vysokonapěťové vedení, které elektřinu do elektrárny přivádí, muselo být odpojeno kvůli ruskému „nesmyslnému nočnímu ostřelování“.
Another blackout at ZNPP: for the seventh time, the russian occupationists jeopardize the nuclear and radiation safety of the entire world
— Energoatom (@energoatom_ua) May 22, 2023
❗️ More at https://t.co/K5IyMU2EXm#standwithukraine #stoprussia #russiaisaterrorisstate pic.twitter.com/HDRkBZTrtv
Elektřinu nutnou pro zajištění chodu čerpadel pro chlazení odstavených jaderných reaktorů tak zajišťovaly automaticky zapnuté dieselgenerátory. „Palivo v nich stačí na deset dní. Odpočítávání začalo. Pokud se během této doby nepodaří obnovit vnější dodávky proudu pro elektrárnu, může nastat nehoda s radiačními následky pro celý svět,“ pokračovalo prohlášení ukrajinského státního podniku.
Nouzové zapojení dieselgenerátorů potvrdil na Telegramu i šéf okupační správy ukrajinské Záporožské oblasti Vladimir Rogov. „Důvody odpojení vedení se vyšetřují. Radiační situace v areálu jaderné elektrárny, pásmu hygienické ochrany i pozorovacím pásmu je normální,“ vzkázal.
Jak se doma ochránit před radiací? Ukrajinská agentura zveřejnila rady
Bez proudu byli i obyvatelé Záporoží
Částečné přerušení dodávek proudu „kvůli nouzové situaci na jednom z energetických zařízení“ v Ukrajinou kontrolovaném Záporoží pak oznámil tajemník tamní radnice Anatolij Kurtev. Později dodal, že práce na obnovení dodávek proudu do města už úspěšně skončily.
Záporožskou jadernou elektrárnu a přilehlé město Enerhodar ovládají ruské okupační síly již více než rok. S přibližující se frontou však roste napětí - ruská okupační správa v květnu ohlásila evakuaci obyvatel Enerhodaru a dalších měst a obcí v okolí, podle Enerhoatomu Moskva plánuje do Ruska přemístit i zhruba 3100 pracovníků okupované elektrárny. Z ostřelování jaderné elektrárny se přitom opakovaně viní jak ruská, tak ukrajinská strana.
#Ukraine’s #ZNPP this morning lost all external electricity for 7th time during conflict, forcing it to rely on emergency diesel generators for power; nuclear safety situation at the plant extremely vulnerable. We must agree to protect plant now; this situation cannot continue.
— Rafael MarianoGrossi (@rafaelmgrossi) May 22, 2023
„Jsem extrémně znepokojen velmi reálnými riziky jaderné bezpečnosti a zabezpečení, kterým elektrárna čelí,“ varoval v polovině května Rafael Grossi, generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii. „Musíme se dohodnout na ochraně elektrárny, tato situace nemůže pokračovat,“ komentoval pak nynější výpadek proudu.
Enerhoatom už loni v červenci upozorňoval, že kvůli ruskému ignorování bezpečnostních opatření hrozí v Záporožské jaderné elektrárně katastrofa srovnatelná s černobylskou havárií z roku 1986.
Předsedkyně českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová to ale tehdy vyvracela. „Nezapomínejme, že jsme v informační válce. Ukrajinci jsou sice v právu, to ale neznamená, že nemohou vypouštět dezinformace. Určitě to nebude jako druhý Černobyl. Případný výbuch by byl spíše v měřítku výbuchu Fukušimy a následky by sahaly do několika desítek kilometrů,“ řekla tehdy České televizi.