Článek
Silné deště si o několik hodin později vynutily přestávku v pátrání. Japonský premiér Jošide Suga vyzval záchranáře, aby „udělali maximum". Odhadl, že v přímořském letovisku Atami mohl sesuv půdy poškodit asi 130 domů. Lidi v postižených oblastech vyzval k obezřetnosti a k uposlechnutí pokynů místních úřadů k evakuaci.
„Velké sloupy elektrického vedení padaly všemi směry. Měl jsem sotva čas přemýšlet, o co jde, vlna bahna už tu byla a měl jsem opravdu strach," vylíčil AFP jednasedmdesátiletý prodavač. Jiný přeživší řekl novinářům, že zaslechl "strašný hluk" a že utekl do kopců, když záchranáři vyzývali lidi k evakuaci.
Sesuv bahna v Japonsku smetl domy, desítky lidí se pohřešují
„Obnovili jsme dnes časně ráno záchranné operace s asi tisícovkou záchranářů, včetně 140 vojáků," uvedl úředník místní prefektury. "Děláme, co můžeme, abychom našli přeživší. Musíme ale postupovat opatrně, protože nadále prší," dodal. O několik hodin později televize NHK oznámila, že pátrání bylo načas přerušeno kvůli silným dešťům. Ty podle předpovědi mají pokračovat několik dnů. Meteorologové varují před záplavami a sesuvy půdy.
Atami, které leží asi 90 kilometrů jihozápadně od Tokia, zaznamenalo podle NHK v pátek a v sobotu 313 milimetrů srážek. Obvyklu tu každý rok naprší 242 milimetrů - ale za celý červenec.
Velká část Japonska nyní zažívá období dešťů, které často vyvolávají záplavy a sesuvy půdy. K sesuvům podle NHK nyní došlo nejméně na osmi místech Japonska.
Olympiáda klepe na dveře a v Japonsku prudce stoupají počty nakažených
Tento jev podle vědců zesiluje vlivem klimatických změn, protože teplejší ovzduší je nasyceno více vlhkostí, čímž stoupá riziko a intenzita extrémních průtrží. V roce 2018 si záplavy na západě Japonska vyžádaly více než dvě stovky životů.
V Atami je asi 2800 domácností bez elektrického proudu. Nadále tu platí opatření proti šíření nákazy koronavirem, a tak i přeživší nosí v útulcích roušky a dodržují vzájemný odstup.