Článek
Demonstrantky, požadující bezplatnou výměnu vadných silikonových implantátů, měly v rukách transparenty s nápisy Aftercare? You don´t care! (Následná péče? Ta vás nezajímá!) nebo PIP – R.I.P. (Rest In Peace – Odpočívej v pokoji). „Chceme, aby kliniky převzaly odpovědnost za své činy, a chceme, aby nám odstranily naše toxické implantáty ještě dnes,“ řekla jedna z účastnic protestní akce Dione Lockyerová.
Francie, odkud vadné implantáty pocházejí, už doporučila 30 000 francouzským ženám, aby si je nechaly odstranit. Asociace AFFSAPS totiž zjistila, že se plnily silikonovým gelem, který nesplňoval parametry pro prsní implantáty. Pevnost pouzdra navíc neodpovídá požadavkům, takže se mohou objevovat trhliny. Gel se pak může uvolnit do těla a vyvolávat záněty.
Britská vláda odmítla plošné náhrady
Britská vláda zatím dala najevo, že nepovažuje za nutné plošné odstranění implantátů. Rozhodla ale, že se mají vyjmout ženám, které je dostaly na náklady pojišťovny.
„Chceme, aby kosmetické kliniky jednaly se všemi dívkami, u kterých se potvrdily praskliny. Žádáme, aby se o ně postaraly, a ne aby byly ženy potrestány pokutou 3000 liber (zhruba 92 000 korun) za to, že jim jako pro potěšení odstraní jedy z jejich těla,“ odmítla tento postup jedna z demonstrantek.
Britský národní poskytoval bezplatné lékařské péče The National Health Service nabízí, že ženám, které si chtějí nechat implantáty z těla odejmout, poskytne podporu.
Dodavatel chemikálií vinu odmítá
Mezitím v pátek německý dodavatel chemikálií pro implantáty Brenntag odmítl obvinění z nedbalosti poté, co se objevily zprávy, že mohou být podniknuty právní kroky i proti němu. Uvedl, že není jasné, zda všechny implantáty obsahují nevhodný silikonový gel. Kromě toho byly látky jasně definovány, že se nesmějí používat do implantátů.