Článek
Německo, ač je členem G7, se dohody neúčastní, protože o víkendu v rámci přechodu na zelenou energii odstavilo své poslední tři jaderné reaktory.
Dohoda umožní spolupráci pěti zemí v činnostech souvisejících s těžbou, přeměnou, obohacováním a výrobou uranu s cílem „vytvořit rovné podmínky“ a účinněji konkurovat „dravým (ruským) dodavatelům“.
Bez ohledu na sankce Rusko je stále dominantním hráčem v jaderné energetice. Podle deníku The New York Times země nabízí zákazníkům na klíč komplexní balíček služeb: od jaderného paliva přes projekty elektráren, školení zaměstnanců, likvidaci odpadu i reaktorů až po financování za výhodných podmínek.
Důsledkem toho podle listu je, že na základě dlouhodobých kontraktů využívaly služeb ruských dodavatelů i takové firmy, jako je americký Westinghouse nebo francouzský Framatome.
Vedení Westinghausu je přesvědčeno, že firma je schopna konkurovat ruskému Rosatomu a získat nakonec až 75 procent „jaderného trhu“ v Evropě. Přitom přibližně čtvrtina dodávek elektřiny v EU pochází z jaderné energie.
Mimo unijní země a USA je však Rosatom a jeho financování stále velmi lákavé. Firma má memorandum o porozumění s třinácti zeměmi a ruské reaktory lze nalézt kromě Běloruska, Číny či Íránu také v Arménii.