Článek
Jednačtyřicetiletá ekologická aktivista navázala vztah s jistým Markem Stonem v roce 2003 krátce poté, co se potkali. Prožili spolu více než roční „románek”, který skončil v přátelském duchu, když se žena přestěhovala do Španělska.
Pět let na to ale Wilsonová zjistila, že Mark Stone ve skutečnosti neexistuje a že šlo jen o krycí jméno policisty Marka Kennedyho – ženatého muže, kterému dala metropolitní policie za úkol špehovat aktivisty.
The Met Police has been forced to pay compensation to a woman who said she was deceived into a nearly two-year relationship with an undercover officer https://t.co/gRWcprr1bO
— LBC (@LBC) January 25, 2022
Wilsonová žalovala policii za porušení hned několika svých práv - šlo podle ní o ponižující a nedůstojné zacházení, omezování na osobní svobodě a omezení na svobodě vyjadřování.
V pondělí rozhodl speciální soud Investigatory Powers Tribunal (IPT), který se zabývá případy překračování pravomocí tajných služeb, že policisté jednali v rozporu s Evropskou úmluvou o lidských právech. Metropolitní policii nařídil vyplatit ženě odškodné ve výši 230 tisíc liber (6,7 milionu korun).
Británie má problém se znásilňujícími policisty
Kennedy měl v době plnění svého úkolu sexuální vztah s nejméně deseti dalšími ženami, v jednom případě dotyčná odhalila pravou identitu svého partnera až po šesti letech, kdy náhodou našla jeho cestovní pas.
Tribunál k případu uvedl, že nejde o jen o to, že jeden policista využil svého utajení k uspokojení svých sexuálních služeb, ale o strukturální problém, kdy se policie zaštiťuje ochranou demokracie k úkonům, které zjevně nejsou nezbytné. Podle tribunálu jde fakticky o nezákonnou diskriminaci žen.
Sama policie uvedla, že od chvíle, kdy Kennedyho činnost vyšla najevo, už vedení přistoupilo ke změnám. Kromě Kennedyho a jeho styčného důstojníka prý ale nikdo nevěděl, že policista se ženou udržuje sexuální vztah.