Článek
Řada členů z pravicově zaměřených frakcí Evropského parlamentu (EP) se nicméně proti jejich vystoupením ohrazovala s tím, že otázka umělého přerušení těhotenství spadá do kompetencí jednotlivých členských států.
Kompetence EU mají své hranice, hájil Morawiecki rozhodnutí polského ústavního soudu
Eurokomisařka pro rovné příležitosti Helena Dalliová v úvodním příspěvku prohlásila, že EK nemá pravomoc zasahovat do zákonů ohledně interrupcí v jednotlivých státech. Připomněla však stanovisko Evropského soudu pro lidská práva, podle nějž zákaz potratů narušuje právo na rodinný a soukromý život.
Řada poslankyň a poslanců právní mantinely komise v této věci uznala, dala však najevo, že chce debatou a případným usnesením EP dát najevo, že si situace polských žen všímá. „Polská vláda nechápe problémy žen a nepodporuje je,“ řekla polská europoslankyně Elżbieta Łukacijewská, který byla zvolena za opoziční Občanskou platformu.
Boj polských žen za jejich práva je také mým bojem. Žádná žena nebude svobodná, pokud všechny ženy nebudou svobodné.
V důsledku zákazu potratů podle ní Polky podnikají cesty do zahraničí, přičemž zmínila Českou republiku mezi státy, které tamním ženám v tomto ohledu pomáhají.
Podle Jadwigy Wiśniewské, zvolené za polskou vládní stranu Právo a spravedlnost (PiS), se nicméně EP cíleně zaměřuje na polskou pravicovou vládu kvůli tomu, že v Parlamentu nyní převažují příslušníci levicově zaměřených politických skupin. Odmítla, že by bylo právo na potrat lidským právem a prohlásila, že se o něm nezmiňuje žádná závazná mezinárodní smlouva.
Je to i náš boj
Někteří členové EP pak vyzvali k rozšíření kompetencí komise tak, aby mohla proti polskému zákazu zasáhnout. Podle chorvatského europoslance Predraga Matiče se EK za argument o kompetencích pouze skrývá, aby se nemusela pouštět do složitých diskuzí s Polskem. „Pokud nezakročíme teď, je to dnes Polsko a zítra to bude jiný členský stát,“ řekl.
Rutte navrhne zmrazit Polsku peníze z EU
„Boj polských žen za jejich práva je také mým bojem. Žádná žena nebude svobodná, pokud všechny ženy nebudou svobodné,“ řekla dánská europoslankyně Karen Melchiorová, podle níž postup polské vlády proti potratům i její postoj k sexuálním menšinám ohrožuje evropskou demokracii.
Jedna unie, různá práva žen
Český europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) v rozpravě prohlásil, že by komise měla o tématu jednat s polskou vládou, ačkoliv se jedná o oblast, která spadá do kompetence jednotlivých členských států. „Tlačte na polskou vládu,“ vyzval eurokomisařku Dalliovou.
„Je potřeba připomínat, že i když jsme jednotná Evropská unie, ne všechny ženy zde mají stejná práva,“ uvedla k tématu ve vyjádření pro ČTK česká europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). „Ochrana práv žen a jejich sexuálního i reprodukčního zdraví by měla být naší prioritou,“ dodala.
Proti předmětu celé debaty se postavil například také maďarský europoslanec Balázs Hidvéghi, podle nějž se Parlament opakovaně snaží zasahovat do záležitostí svrchovaných členských států, čímž překračuje svoje kompetence. Snaží se podle něj rovněž trestat demokraticky zvolené vlády za to, jaké podnikají vnitropolitické kroky, protože s nimi nesouhlasí.
Po potratech na řadě rozvody? Kampaň v Polsku sílí
Polský ústavní soud loni na podzim zveřejnil svůj nález, v jehož důsledku se zpřísnily už beztak velmi restriktivní předpisy týkající se potratů. Nově jsou interrupce zakázány v případě závažného poškození plodu. Kvůli vývojovým vadám plodu se přitom do té doby v Polsku provádělo asi 98 procent všech legálních potratů.
Rozhodnutí vyvolalo v Polsku masivní protesty, tamní konzervativní vláda, vedená PiS, nicméně tlaku veřejnosti neustoupila.
Parlament bude o návrhu usnesení k tomu bodu hlasovat na svém příštím zasedání v listopadu.