Článek
Podle tří lidí obeznámených se situací v Bílém domě se začal celý příběh psát loni v říjnu, píše The Guardian. Šéfredaktor deníku The Atlantic Jeffrey Goldberg poslal v rámci své obvyklé novinářské práce Trumpovu týmu e-mail, ve kterém se kriticky zabýval Trumpovým přístupem ke zraněným vojákům. Trumpův tým, který vedl jeho prezidentskou kampaň, si nevěděl rady s reakcí, a požádal bezpečnostního poradce Mikea Waltze o pomoc s formulací.
Goldbergův e-mail měl pak Waltzovi přeposlat Trumpův mluvčí Brian Hughes. Ten zkopíroval novinářův text, pod kterým bylo i Goldbergovo číslo, a Waltzovi ho přeposlal.
Běžná funkce, kterou nabízí iPhone
Mike Waltz si následně v domnění, že jde o kontakt na mluvčího Hughese, uložil Goldbergovo číslo do svého telefonu. Bílý dům tvrdí, že číslo se chybně uložilo díky „návrhu aktualizace kontaktu“, tedy funkci, kterou nabízí iPhone. Pomocí této funkce telefon občas navrhne uživateli přiřadit neznámé číslo k již existujícímu kontaktu. A chyba byla na světě.
Na povrch vyšla až pár měsíců poté, ve chvíli, kdy Waltz chtěl do skupinového chatu na Signalu, ve kterém se řešil přísně tajný americký zásah v Jemenu, přidat mluvčího Hughese. Ovšem místo něj do konverzace vpustil Jeffreyho Goldberga.
A zbytek je už známý příběh. Udivený Goldberg nejdřív podle svých slov nevěřil, že by mohl být součástí reálné konverzace, ve které nejvyšší američtí představitelé řeší útoky na jemenské Húsíje, a domníval se, že jde o nějakou satiru. Po chvíli pochopil, co se děje, a později publikoval text, který obletěl svět. Pro Bílý dům šlo o obrovský bezpečnostní přešlap.
Spekulovalo se o tom, že Waltze možná za tento trapný incident čeká vyhazov. Donald Trump nicméně pár dní po skandálu ujistil, že Mike Waltz ve funkci bezpečnostního poradce setrvá.
„Trump krátce zvažoval, že Waltze kvůli této epizodě vyhodí, víc ho ale rozzlobila skutečnost, že Waltz měl číslo na Jeffreyho Goldberga, kterým opovrhuje, než fakt, že diskuse o vojenské operaci probíhala v nedostatečně šifrované aplikaci Signal,“ podotkl The Guardian k Trumpovu žebříčku priorit.
Trumpova první reakce na text zveřejněný Golbergem byla, že The Atlantic, respektovaný magazín s dlouholetou tradicí, je umírající plátek, který nikdo nečte. Do slovního útoku na Goldberga se tehdy hned pustil i šéf Pentagonu Pete Hegseth, když šéfredaktora označil za lháře.
I přesto, že si Waltz svoji funkci udržel, jeho oblíbenost v Bílém domě od březnového přešlapu klesla. S odkazem na zdroje uvnitř Bílého domu o tom před pár dny psal deník The Wall Street Journal (WSJ). Waltz ztratil vliv na prezidenta Trumpa a přízeň vysoce postavených poradců uvnitř Bílého domu, i když mu Trump veřejně vyjadřuje podporu.