Článek
„Tato myšlenka není nová. Představitelé Česka navrhovali omezit pohyb ruských diplomatů v schengenském prostoru na území země (kde jim byla vydána) akreditace už při přípravě 12. balíku jednostranných opatření Evropské unie,“ uvedla Zacharovová podle ruské diplomacie na novinářský dotaz.
Dále tvrdila, že v západních médiích se zvedla vlna toho, co nazvala „špionománií“, která má podle ní ospravedlnit zavedení restrikcí vůči ruským diplomatům, což označila za porušení zavedené diplomatické praxe a Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích. Pohrozila odvetnými opatřeními za jakékoliv „nikoliv přátelské“ kroky vůči Rusku.
Putin po 24 letech míří do Severní Koreje
Podle Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích má každý stát, který přijímá diplomata na svém území, možnost omezit geograficky jeho pohyb. Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski na konci května oznámil, že Polsko tak u ruských diplomatů na svém území učiní kvůli zapojení Moskvy do hybridní války proti EU.
Česko už delší dobu prosazuje, aby EU omezila pohyb ruských diplomatů v schengenském prostoru. Podle Lipavského se celá řada špionážních aktivit odehrává pod diplomatickým krytím. Praha proto požaduje, aby ruští diplomaté dostávali víza a povolení k pobytu, která umožní pohyb pouze v rámci hostitelské země, a nikoli po celém Schengenu. Česko usiluje o to, aby bylo omezení pohybu diplomatů součástí 14. balíků unijních protiruských sankcí.
„Výzvědné služby, propaganda, nebo dokonce příprava sabotážních činů jsou hlavní pracovní náplní velkého počtu ruských ‚diplomatů‘ v Evropské unii,“ uvedlo sedm ministrů v dopise. „Volný pohyb držitelů ruského diplomatického pasu, akreditovaných v jednom z hostitelských států, v celém schengenském prostoru usnadňuje škodlivé aktivity,“ míní šéfové diplomacií Česka, Dánska, Estonska, Lotyšska, Litvy, Nizozemska, Polska a Rumunska. Návrh je podle nich v souladu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích.