Článek
Obligátní předehru lidovému veselí obstaral dopoledne v zaplněných ulicích bavorské metropole průvod sládků a hostinských na Tereziánskou louku, kde se Oktoberfest od roku 1810 pořádá. Přesně ve dvanáct hodin tak primátor města Christian Ude dvěma přesně mířenými ranami dřevěnou palicí do pípy narazil první festivalový sud a první načepované pivo dal podle zvyku ochutnat bavorskému premiérovi Horstu Seehoferovi.
Po splnění těchto formalit se už mohly roztočit pípy ve 14 velkokapacitních a 21 menších pivních stanech a dát do pohybu ruská kola, horské dráhy, centrifugy a další desítky pouťových atrakcí v šestadvacetihektarovém zábavním parku poblíž centra Mnichova. Do něj už od rána navzdory deštivému počasí proudily tisíce lidí; velká část z nich oblečená do tradičních bavorských krojů.
Zájemci zaplatí více než vloni
Dirndly u dam a kožené kalhoty u pánů se už dávno staly téměř povinnou výbavou návštěvníků Oktoberfestu a s oblibou si je navlékají i cizinci, kterých každý rok na bavorský pivní svátek přijíždějí statisíce. Pravidelně jsou mezi nimi i čeští vyznavači "tekutého chleba".
Za něj na Oktoberfestu opět zaplatí o něco víc než při předchozím ročníku. Letos prvně jeden litrový tuplák v pivním stanu nepořídí pod devět eur; nejlevnější vyjde na 9,10 eura (227 Kč) a nejdražší ještě o 40 centů dráž, v přepočtu tedy asi za 237 korun. Pořadatelé navíc nově z bezpečnostních důvodů zakázali přinášet si do areálu skleněné lahve s vlastním pitím, kterým si mnozí dříve snižovali výdaje za občerstvení. Vstup na festival je volný.