Článek
"Virus přežívá ve výkalech při pokojové teplotě nejméně den až dva," uvádí WHO ve svém prohlášení. "Ještě lépe dokáže virus přežít ve stolici pacientů trpících průjmem (až čtyři dny)," dodává WHO.
Nová hongkongská studie tak přispívá k vysvětlení rychlého rozšíření Syndromu akutního respiračního selhání (SARS) na hongkongském sídlišti Amoy Gardens. Přes 300 zdejších nakažených může mít na svědomí prosakující kanalizace.
Proti viru dezinfekcí
"Dobré zprávy z tohoto experimentu jsou, že virus lze poměrně snadno zneškodnit běžnými dezinfekčními prostředky," potvrdil jeden z předních odborníků WHO zabývajících se chorobou SARS Klaus Stohr agentuře AP. Proti viru funguje formaldehyd, etanol i aceton, říkají hongkongští vědci.
Podle posledních výzkumů japonských vědců dokáže virus přežít až několik dní i na povrchu předmětů z plastické hmoty při teplotě čtyř stupňů Celsia. "Jedná se o teplotu v lednici, takže když se někdo dotkne nějaké potraviny rukou kontaminovanou virem SARS, zůstane na této potravině v lednici virus po dobu čtyř dní," cituje agentura AP Stohra.
Samotný virus dokáže rovněž dlouhodobě přežít velmi nízké teploty. Studie prokázala, že ho nezničí ani minus 80 stupňů Celsia.
Rusko hlásí výskyt SARS
S prvním podezřením na výskyt SARS dnes přišlo také Rusko. Poblíž hranice s Čínou totiž byli hospitalizováni první čtyři pacienti s podezřením na SARS. Uvedli to ruští zdravotníci s tím, že všichni čtyři pacienti bydleli v hotelu, v němž se ubytovávají čínští dělníci.
Z obavy před SARS omezuje své mezinárodní lety také novozélandská letecká společnost Air New Zealand.