Článek
Jenže při úderech neumírali jen teroristé – každým rokem narůstal počet civilních obětí, přičemž při identifikaci cílů se ve velkém porušovaly armádní předpisy, upozornil nyní s odvoláním na bezpečnostní zdroje list New York Times (NYT). Situace podle něj dospěla do stavu, že američtí piloti postupně začali odmítat plnit rozkazy, které od jednotky dostávali.
Byli nemilosrdně výkonní a dobří ve své práci. Ale provedli také spoustu chybných úderů
Neexistující Talon Anvil
„Byli nemilosrdně výkonní a dobří ve své práci. Ale provedli také spoustu chybných úderů,“ citoval NYT jednoho z příslušníků letectva, který s jednotkou operující pod názvem Talon Anvil spolupracoval.
Emiráty odstoupily od nákupu amerických stíhaček, bojí se nové studené války
Celkem čtyři příslušníci amerických sil pak listu anonymně popsali, jak byly porušovány armádní předpisy o ochraně civilistů. Cíle se často vybíraly bez dostatečných důkazů, případně byl nařízen útok s tím, že jde o sebeobranu, ačkoliv k tomu nebyl důvod.
Utajená jednotka, která oficiálně nikdy neexistovala, dostala pravomoc si útoky schvalovat.
O úderech podle výpovědí často rozhodovali vojáci s hodností seržanta, což je podstatně nižší úroveň, než je v podobných případech obvyklé.
Dosloužili. Americké letectvo propustilo první neočkované
Skupina byla podle zveřejněných informací velmi malá. Zhruba dvacítka členů rekrutovaných zejména z řad příslušníků elitní jednotky Delta Force pracovala 24 hodin denně ve třech směnách, aby podle záběrů z dronů, dat z elektronických výzvědných zařízení a informací od spojenců v terénu identifikovala vhodné cíle.
Skupina nejprve operovala z iráckého Irbílu, když fronta postoupila, řídili operace z objektu bývalé cementárny v severní Sýrii poblíž iráckých hranic.
Pentagon označil srpnový útok na civilisty v Kábulu za omyl
Ve štábu panovala neformální atmosféra – členové chodili v civilním oblečení a oslovovali se křestními jmény.
Dívat se jinam
Na cíle pak následně udeřili buď přímo piloti bombardérů, dálkově řízené drony Predator či Reaper, nebo střely Hellfire.
Každý rok fungování utajené jednotky v Sýrii přitom přibývalo civilních obětí, až jich bylo desetkrát více než ve válce v Afghánistánu, vylíčil NYT jeden z armádních činitelů.
Pentagon bije na poplach: Čína bude mít do roku 2030 nejméně tisíc jaderných hlavic
„Bylo to mnohem více, než bych u americké jednotky očekával,“ řekl deníku Larry Lewis, exporadce Pentagonu. „Tak dramatický a setrvalý nárůst během let mě šokoval,“ dodal.
Postupem času tak začala narůstat neochota amerických pilotů na základě rozkazů útočit v hustě osídlených oblastech, výhrady dávaly interně najevo i jejich nadřízení z řad letectva, popsal list s tím, že obavy poté netajili někteří členové Talon Anvil.
Ředitel CIA jednal v Rusku v době soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou
Armádní protokoly se i pak podle zdrojů deníku dál nedodržovaly – těsně před úderem byly například kamery dronu zaměřeny jinam, aby o následcích útoku nevznikl záznam.
Pentagon dotazy amerických médií ohledně jednotky Talon Anvil odmítl komentovat.
Některé útoky připisované skupině |
---|
Úder v desetitisícovém syrském městě Baghuz z března 2019, při němž zahynuly desítky civilistů. Okolnosti operace nařídil prověřit nynější šéf Pentagonu Lloyd Austin. |
Úder z března 2017, při němž v Sýrii dopadla 230kilová bomba na budovu, v níž bylo padesát lidí. |
V červnu 2017 americký dron udeřil na přívoz přes řeku Eufrat ve městě Rakka s tím, že na palubě jsou nepřátelští bojovníci. Podle nynějších výpovědí zahynuly tři desítky civilistů. |
Zdroj: The New York Times |