Hlavní obsah

Za kulturou, do kavárny či vlaku jen s očkovacím pasem, schválili ve Francii

Aktualizováno

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Foto: Eric Gaillard, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Dolní komora parlamentu v neděli odsouhlasila nová vládní opatření pro boj proti koronaviru poměrem 215 hlasů ku 58.

Nejvýznamnější součástí opatření je zavedení očkovacího pasu, který budou muset všichni lidé starší 16 let ukázat, pokud budou chtít navštívit různá veřejná místa, jako jsou restaurace, kavárny či kina. Potvrzení o plném očkování bude zapotřebí také pro dálkové vlakové spoje a všechny vnitrostátní lety, uvádí agentura AP.

Francouzští učitelé se vzbouřili kvůli zmatkům v opatřeních

Koronavirus

Předpokládá se, že zákon vstoupí v brzké době v platnost. Doposud mohli neočkovaní lidé ve Francii navštěvovat veřejná zařízení po předložení negativního testu na koronavirus. Plně očkováno je ve Francii téměř 78 procent populace, sdělilo v sobotu ministerstvo zdravotnictví.

Francouzský prezident Emmanuel Macron, který podle očekávání bude v dubnových prezidentských volbách obhajovat svůj mandát, v rozhovoru s deníkem Le Parisien začátkem tohoto měsíce prohlásil, že je odhodlaný naštvat neočkované a maximálně jim zkomplikovat život.

Macron chce před volbami tresty pro šiřitele dezinformací

Zahraniční

V sobotu proti zákonu demonstrovaly v Paříži a dalších francouzských městech tisíce lidí, bylo jich ale podstatně méně než před týdnem, poznamenala agentura Reuters.

Francie se nyní potýká s pátou vlnou epidemie covidu, přičemž denní přírůstky opakovaně překračují 300 000. Počet pacientů s vážným průběhem na jednotkách intenzivní péče je ale podstatně nižší, než byl při první vlně epidemie v březnu a dubnu 2020.

Výběr článků

Načítám