Článek
Luo Jong-čung napsal více než 150 komentářů k současnému dění v Číně, v nichž mimo jiné poukazoval na zásadní nesrovnalosti ve vládních teoriích.
Poté, co byl odhalen, policie našla dostatek důkazů o jeho "podvratných aktivitách" v osobním počítači, kde si články archivoval.
Tříletý trest odnětí svobody byl vyměřen již čtrnáctého října. Peking o něm ale informoval až dnes.
Protesty světa
"Čínská vláda opět jednou použila obvinění z podvracení k umlčení kritiky oficiální politiky," komentovala případ ředitelka Výboru pro ochranu novinářů se sídlem v New Yorku Ann Cooperová. "Luo jen vyjádřil osobní pocity. Za to přeci nemůže být souzen, a už vůbec ne uvězněn," dodala.
Organizace Reportéři bez hranic dále západní politiky vyzvala, aby se přestali stýkat s čínskými protějšky. Bojkot má zastavit snahu čínských soudů "dát náhubek" internetu.
Podle světových organizacích monitorujících svobodu slova je nyní v Číně vězněno nejméně třicet devět lidí, kteří na internetu prezentovali své názory na politický systém. V květnu byli čtyři disidenti odsouzeni k osmi až deseti letům vězení za to, že požadovali politické reformy.