Článek
Podle odhadů OSN je letos na pomoc jihosúdánským uprchlíkům v Ugandě zapotřebí 674 miliónů dolarů (zhruba 15 miliard Kč). Zatím se však podařilo vybrat pouze pětinu této částky. Nedostatek prostředků má negativní dopad na zásobování potravin, dostupnost léků a na školství. Děti uprchlíků se tak často například ocitají ve třídách, kde je víc než 200 žáků. Mnohdy jsou nuceny se učit venku.
Jižní Súdán je zmítán etnickým násilím takřka od svého založení v roce 2011. Země se ocitla v občanské válce v roce 2013, když se prezident Salva Kiir, pocházející z etnické skupiny Dinka, rozešel s viceprezidentem Riekou Macharem, který patří k Nuerům. V srpnu 2015 dosáhli znepřátelení politici dohody o příměří, boje v zemi ale pokračují.
Konflikt spojený s etnických násilím vyvolal nejhorší uprchlickou krizi v Africe od genocidy ve Rwandě v roce 1994. Loni v prosinci OSN varovala, že etnické násilí v Jižním Súdánu může vyústit v genocidu. V důsledku nepokojů přišly o život desítky tisíc lidí.
Mezinárodní společenství označilo ugandský přístup k uprchlické krizi za jeden z nejprogresivnějších v Africe. Země například nově příchozím uprchlíkům přiděluje malý kus půdy k obdělávání.
Loni Uganda přijala nejvíce uprchlíků ze všech zemí světa.