Článek
Podle zdrojů z mezinárodně neuznávané republiky až polovina místní populace byla nucena odejít uprostřed bombardování a bojů.
„Podle našich předběžných odhadů se přemístilo asi padesát procent obyvatel Karabachu, z toho 90 procent tvoří ženy a děti,“ řekl médiím Artak Beglaryan, karabašský ombudsman. Podle jeho slov se na bezpečná místa v republice Arcach (arménský název Náhorního Karabachu) muselo vystěhovat zhruba 70 až 75 tisíc lidí.
Ostřelování Náhorního Karabachu nepolevuje, Írán varuje před rozšířením konfliktu
Ruská agentura RIA Novosti upozornila, že mezi uprchlíky je hodně invalidů i nemocných lidí, kteří odjíždějí přímo z nemocnic. „Bojíme se bombardování. Ve městě zůstávají jen muži,“ citovala obyvatelku Stěpanakertu, správního střediska arménské separatistické enklávy v Ázerbájdžánu. Obce podél linie fronty jsou podle zpravodaje agentury prázdné.
Na Náhorní Karabach dopadají zakázané kazetové bomby
Experti Amnesty International v minulých dnech potvrdili, že Ázerbajdžán při bombardování Stěpanakertu použil zakázané kazetové bomby.
After a night in the basement in #Stepanakert , full of bombing and sirenes, we just had 20 minutes to drive outside after new alert and loud sirenes just now. @BILD pic.twitter.com/yXOUQFebq1
— Paul Ronzheimer (@ronzheimer) October 7, 2020
„Použití kazetových bomb je podle mezinárodního práva zakázáno. Použití kazetových bomb k útoku na civilní oblasti je extrémně nebezpečné a povede pouze k dalším úmrtím a zraněním,“ uvedl Denis Krivošejev, zástupce ředitele Amnesty International pro Evropu a Střední Asii.
Odhaduje se, že pět až 20 procent kazetových bomb neexploduje a stávají se hrozbou pro civilní obyvatelstvo.