Článek
Podle zdrojů z mezinárodně neuznávané republiky až polovina místní populace byla nucena odejít uprostřed bombardování a bojů.
„Podle našich předběžných odhadů se přemístilo asi padesát procent obyvatel Karabachu, z toho 90 procent tvoří ženy a děti,“ řekl médiím Artak Beglaryan, karabašský ombudsman. Podle jeho slov se na bezpečná místa v republice Arcach (arménský název Náhorního Karabachu) muselo vystěhovat zhruba 70 až 75 tisíc lidí.

Ruská agentura RIA Novosti upozornila, že mezi uprchlíky je hodně invalidů i nemocných lidí, kteří odjíždějí přímo z nemocnic. „Bojíme se bombardování. Ve městě zůstávají jen muži,“ citovala obyvatelku Stěpanakertu, správního střediska arménské separatistické enklávy v Ázerbájdžánu. Obce podél linie fronty jsou podle zpravodaje agentury prázdné.
Experti Amnesty International v minulých dnech potvrdili, že Ázerbajdžán při bombardování Stěpanakertu použil zakázané kazetové bomby.
After a night in the basement in #Stepanakert , full of bombing and sirenes, we just had 20 minutes to drive outside after new alert and loud sirenes just now. @BILD pic.twitter.com/yXOUQFebq1
— Paul Ronzheimer (@ronzheimer) October 7, 2020
„Použití kazetových bomb je podle mezinárodního práva zakázáno. Použití kazetových bomb k útoku na civilní oblasti je extrémně nebezpečné a povede pouze k dalším úmrtím a zraněním,“ uvedl Denis Krivošejev, zástupce ředitele Amnesty International pro Evropu a Střední Asii.
Odhaduje se, že pět až 20 procent kazetových bomb neexploduje a stávají se hrozbou pro civilní obyvatelstvo.

Kráter po ázerbajdžánském ostřelování Stěpanakertu, hlavního města Náhorního Karabachu