Článek
Chlapeček se narodil s vrozenou vadou loni 22. dubna spolu se svým dvojčetem Noahem. Žil ani ne hodinu a tři čtvrtě. Tři minuty po jeho smrti lékaři v nemocnici v Cardiffu provedli unikátní operaci a jeho ledviny transplantovali dospělému muži, který trpěl jejich selháním.
Ačkoli ledviny novorozeného dítěte mají oproti orgánům dospělého člověka pouze třetinovou velikost, v těle příjemce jsou schopny dorůst a normálně fungovat.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
„Jsem velkou zastánkyní dárcovství orgánů a myšlenka, že by mohl žít dál skrze někoho jiného, mi přišla naprosto úžasná. To, že to mohou udělat, že tuto příležitost dostal, je pro něj požehnáním,“ popsala Teddyho matka Jess Evansová.
To, že s jedním z jejích očekávaných dvojčat není něco v pořádku, se dozvěděla ve 12. týdnu těhotenství. Lékaři u Teddyho zjistili anencefalii, vrozenou vadu, při které plodu chybí velká část mozku a lebky. Jedná se o poruchu neslučitelnou se životem, takto postižení jedinci většinou umírají ještě v děloze nebo krátce po narození.
Podobný zákrok je v Británii unikátní
Umělé přerušení těhotenství u poškozeného plodu však Evansová i její partner Mike Houlston odmítli. Místo toho se rozhodli, že orgány svého syna darují. Transplantace od takto malého dárce, ještě k tomu trpícího anencefalií, neměla do té doby ve Velké Británii obdoby.
Evansová a Houlston mají kromě ročního Noaha ještě starší dceru. Díky tomu, že Teddy zachránil život někomu jinému, se vyrovnávají s bolestí z jeho ztráty mnohem lépe, jak sami uvedli. Zároveň věří, že jejich příběh inspiruje ostatní, kteří jsou v podobné situaci.
Podle Národní zdravotnické organizace čeká v současnosti na transplantaci orgánů přes deset tisíc Britů.