Článek
Ve čtvrtém největším haitském městě, dvou set tisícovém Gonavies na severu země, které ovládají vzbouřeni, hrozí humanitární krize. Mezinárodní organizace proto vyzývají, aby do oblasti mohli přijíždět konvoje s potravinami a zdravotní pomocí, které se do města nedostaly od 5. února..
Rebelové z Fronty odporu vedené Buteurem Metayerem ovládají 11 měst. Údajně jde o bývalé příslušníky armády a členy gangů. K ozbrojené revoltě se údajně připojil i bývalý šéf haitské policie Guy Philippe a nechvalně známý někdejší vůdce krutých polovojenských jednotek z doby vlády junty v letech 1991-1994 Louis-Jodel Chamblain, který má na svědomí množství mrtvých a zmrzačených lidí a který se dosud ukrýval v Dominikánské republice. Místnímu rozhlasu Chamblain sdělil, že spolupracuje s lidmi, kteří ovládají město Gonaives, a že se s asi dvacítkou členů dřívějších haitských přepadových oddílů nachází v blízkosti města
Během minulého týdne bylo zabito kolem padesáti lidí při střetech mezi rebely a lidmi věrnými prezidentovi Jeanu Bertrandovi Aristidemu. Je demisi požadují i opoziční síly, které odmítají, že by byly spojeny s ozbrojenými rebely.
Prezident, obviňovaný z korupce a zmanipulování voleb v roce 2000, ovšem odmítl odstoupit, v čemž ho podporují Američané. Říkají, že odstoupení prezidenta by krizi neukončilo. Americký ministr zahraničí Colin Powel uvádí, že změna režimu není řešení, byť doba, po kterou Aristide je u moci, je rozčarování hodná. "Nebudeme akceptovat žádné nelegální kroky vedoucí k odstavení zvoleného prezidenta Haiti," řekl Powell. Aristideho před lety vynesla vzhůru právě podpora USA.
Powell při rozhovorech s Kanadou a ostatními karibskými zeměmi zvažoval vyslání zahraničích bezpečnostní sil na Haiti. Zatím o tom není rozhodnuto