Článek
Ukrajina od středy 224. dnem pokračuje v odporu proti ruské invazi, která si vyžádala tisíce obětí a vyhnala miliony lidí z domovů, a postupně osvobozuje okupovaná území. Putin ve středu v projevu před ruskými učiteli přislíbil, že situace na připojených územích se „stabilizuje“.
„Vždy jsme přistupovali a, nehledě na tragédii současných dnů, i dnes s obrovskou úctou přistupujeme k ukrajinskému lidu a k ukrajinské kultuře, k ukrajinskému jazyku, literatuře a tak dále. A nikdy jsme se nedopustili ničeho takového, čeho se na Ukrajině dopouštějí vůči ruské kultuře a ruskému jazyku,“ řekl Putin při setkání s účastníky soutěže Učitel roku.
Jasný nacionalismus, odsoudil komentátor v ruské televizi debatu hostů, že Ukrajina neexistuje
K vojenskému konfliktu by nikdy nedošlo, kdyby se Ukrajina a západní státy nepokoušely „přerušit dějiny“, prohlásil dále Putin podle listu Komersant.
Uvedl, že mu výsledky referend, která Rusko na konci září uspořádalo na okupovaných územích kvůli anexi ukrajinské Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti, nejen udělaly radost, ale také jej udivily.
„Výsledek je více než přesvědčivý, ale tento výsledek je i naprosto průzračný a nepodléhá žádnému zpochybnění,“ prohlásil ruský prezident k zmanipulovanému plebiscitu.
Anexi nikdy neuznáme, odsuzuje kroky Ruska Evropská rada i další světoví lídři
Kommersant připomněl, že v uvedených regionech pro připojení k Rusku údajně hlasovalo od 87 po 99 procent voličů. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a také vůdci evropských zemí pokládají referenda za nelegitimní, neuznává je ani svět. Spojené státy i Evropská unie na Rusko po oznámení nezákonné anexe uvalily nové sankce.
Výroky Putina o úctě k Ukrajincům jsou v rozporu s rétorikou, jíž používá ruská propaganda při obhajování ruské invaze. V polovině září v pořadu ruské státní televize NTV Mjesto vstřeči (Místo setkání) někteří hosté prohlašovali, že ukrajinský národ neexistuje a že ukrajinština je pouze „jihoruským dialektem“.
„Nesouhlasím, že bychom měli Ukrajině poskytovat jakékoli alternativy. Už jsme jim je dávali od roku 1991,“ odkazoval tehdy ruský politolog Sergej Michejev na osamostatnění Ukrajiny od Sovětského svazu po jeho rozpadu.
„Celá postsovětská existence (Ukrajiny) byla takovou alternativou. Dali jsme vám zemi, kterou jste předtím neměli. Jako národ jste předtím neexistovali, takový pocit jsme vám dali až my,“ dodal Michejev.
Sám Putin v minulosti opakovaně mluvil o tom, že Ukrajinci a Rusové jsou jeden národ.