Článek
Zprávy, že Su Ťij má zranění obličeje a ramene, zmocněnec šéfa OSN vyvrátil. "Nemá na obličeji žádné šrámy, ani nemá zlomenou ruku," sdělil. Ismail měl dnes rovněž během schůzky v prostorách vládního úřadu možnost od političky vyslechnout její verzi pátečního incidentu. Povolení e schůzce dostal až dnes ráno.
Ismail chce vyjednat propuštění
V pondělí Ismail jednal s generály Maunem Eiem a Kchin Ňjunem, tedy druhým a třetím nejvyšším představitelem vojenské vlády, o propuštění zadržované opoziční vůdkyně. Ismail v Barmě hodlá dosáhnout propuštění Su Ťij, získat vysvětlení událostí a tlumočit rozhořčení mezinárodního společenství nad postupem vojenských vládců.
Barmská Národní liga pro demokracii
je jako jedna z nejpopulárnějších politických stran v Barmě největším soupeřem vojenské vlády. Za svůj hlavní úkol považuje boj za demokratickou vládu. Ve volbách v roce 1990 sice přesvědčivě zvítězila, ale vojenská vláda výsledky neuznala. Junta pozatýkala stovky opozičních aktivistů a s propouštěním začala až po zahájení tajných vyjednávání s vedením ligy s cílem alespoň částečně uvolnit politické poměry v zemi.
Su Ťij byla s dalšími 19 členy její strany Národní liga pro demokracii uvržena do "ochranné vazby" v sobotu 30. května poté, co během její cesty po severní Barmě došlo k násilným střetům mezi odpůrci a příznivci opozice. Zraněno při nich bylo několik desítek lidí.