Článek
Zpráva předložená Radě bezpečnosti OSN potvrdila "značný počet masakrů velkého rozsahu, každý nejméně se stovkami obětí". V "databázi zločinů v Dárfúru" jsou zdokumentovány tisíce případů vražd včetně masakrů stovek lidí. Prokurátor haagského tribunálu potvrdil, že některé skupiny zapojené do zločinů v Dárfúru "jednaly s úmyslem spáchat genocidu". Svědci potvrdili, že útočníci říkali: "Vyženeme vás z této země."
Ocampo tvrdě zkritizoval Súdán, který neumožnil vyšetřovatelům ICC jet do Dárfúru. Jeho tým, který pracuje od začátku června, [celá zpráva] čelil "vážným překážkám". Prokurátor měl také výhrady k vlastnímu vyšetřování vedenému súdánskou vládou, která čelí obvinění, že kryla a nepřímo podporovala muslimské milice džandžauí, jež spáchaly řadu útoků na místní černošské animistické a křesťanské obyvatelstvo.
OSN chce trestat hlavní viníky
Pro ICC je prioritou trestní stíhání hlavních viníků těchto válečných zločinů. Podle Ocampa bude podána řada žalob, avšak nemohl zatím uvést dobu, kdy k tomu dojde.
Generální tajemník OSN Kofi Annan již loni požadoval, aby byly osoby zodpovědné za masové vraždy rychle postaveny před soud. Ocampovi předal zapečetěnou obálku se jmény 51 údajných válečných zločinců.
Podle vyšetřovatelů jsou na seznamu mezinárodních expertů i jména členů súdánské vlády a velitelů jimi podporovaných arabských jezdeckých milicí džandžauí. Jsou tam však i jména velitelů povstaleckých nearabských skupin, kteří opláceli teror terorem.
Súdán podepsal 5. května mírovou smlouvu s hlavní frakcí dárfúrských rebelů. [celá zpráva] Ta má ukončit válku, která na západě Súdánu zuřila od roku 2003. V konfliktu zahynulo na 200 000 lidí a další dva milióny byly vyhnány z domovů.