Článek
"Pohřešujeme stále několik mužů," řekl k atentátu vrchní velitel italské vojenské policie Guido Bellini v Římě. Dodal, že mezi mrtvými je nejméně devět italských policistů a pět vojáků.
"Nemůžeme bohužel vyloučit, že počet obětí v našich řadách bude narůstat," doplnil informace mluvčí instituce Alessandro Di Gruttola.
K explozi došlo před devátou hodinou ranní našeho času. Zahynulo při ní patnáct Italů: 1 humanitární pracovník, tři vojáci a 11 policistů. Kromě útočníka zahynulo také osm iráckých civilistů.
Katarská televize al-Džazíra tvrdí, že atentát spáchal útočník sebevrah, jenž najel do budovy vozidlem naplněným výbušninami. Totéž uvádějí také očití svědci exploze.
Vláda: je to terorismus
Kvůli incidentu byly v italském parlamentu zastaveny interpelace směřující na tamějšího premiéra Silvia Berlusconiho. Ten poté zdůraznil, že Itálie se atentátem nenechá od své mise odradit. "Vůle naší země, pomoci iráckému obyvatelstvu při obnově jeho země, je neotřesitelná," dodal.
Prezident Carlo Azeglio Ciampi následně vystoupil v televizi s projevem. "Cítím hluboký žal. Zemřeli v první linii, pomáhali Iráčanům znovu objevovat mír, pořádek a bezpečnost," uvedl směrem k národu. Konstatoval dále, že jde o "teroristický akt".
Italská levice protestuje
Levicová opozice naproti tomu vyzvala vládu, aby se okamžitě zasadila o stažení italských vojáků z Iráku. "Je neodpovědné a nemorální nadále riskovat životy tisíců mladých Italů jen proto, aby podporovali válečnou strategii amerického prezidenta George W. Bushe", prohlásil mluvčí strany Zelených Alfonso Pecoraro, podle něhož se italští vojáci v Iráku již nepodílejí na mírové či humanitární misi, nýbrž na okupaci a válce.
Incident v Násiríji přišel ve chvíli, kdy se politická scéna v Římě vášnivě dohadovala, zda by Itálie měla vyhovět očekávané žádosti USA o prodloužení pobytu jejích vojáků v Iráku. "Naše vojenská mise bude možná prodloužena o dalších šest měsíců," prohlásil nedávno italský ministr obrany Antonio Martino.
Lidé stále pod troskami
Podle posledních zpráv se trosky napadené budovy, které zasypaly blíže neurčený počet osob, dosud nepodařilo odklidit. Konečný počet obětí útoku tedy není proto znám.
V jižním Iráku je rozmístěno na 2300 italských vojenských policistů. Pracují tam jako specialisté. Do přímých vojenských akcí se zpravidla nezapojují.