Článek
Vodík považují europoslanci za důležitý odrazový můstek k dosažení klimatické neutrality do roku 2050.
Právě k tomuto cíli se zavázali evropští lídři – včetně českého premiéra Andreje Babiše (ANO) – prostřednictvím „Zelené dohody pro Evropu” (angl. European Green Deal).
The European Parliament has voted to allow the subsidising of #NaturalGas pipelines until the end of 2027. Companies will also be able to apply for special status for project approvals, going against the @IEA stance of ending new gas field approvals. https://t.co/Sa9T6iDCYI
— IIGCC (@IIGCCnews) September 29, 2021
Vodík lze vyrábět buď termickým rozkladem zemního plynu, nebo z obnovitelných zdrojů. V EU se dnes většina vodíku vyrábí tím prvním způsobem a do roku 2030 není naplánovaný žádný konkrétní přechod na výrobu takzvaně „zeleného vodíku”.
Vodík je experty považován za čistý pouze v případě, že je vyráběn s využitím energetických zdrojů s nízkým nebo žádným obsahem uhlíku. Toto kritérium splňuje biomasa, jaderná energie, obnovitelné zdroje nebo fosilní paliva spárovaná s technologií na zachycování uhlíku. |
Výbor v úterý rovněž odhlasoval, aby projekty v oblasti zemního plynu (plynovody a skladovací prostory) měly nárok na zvláštní status, který urychlí jejich schvalování, jakožto „Projekty společného zájmu”.
Od roku 2035 žádné spalovací motory, navrhuje Brusel
Europoslanci ale vyloučili přístup k unijnímu financování pro tyto projekty, píše Guardian.
Katastrofa pro klima, stěžují si aktivisté
Původní text návrhu Evropské komise na reformu regulace rozvoje evropských energetických sítí (TEN-E) byl oproti výborem schválené podobě ambicióznější. Zmiňovaný „zvláštní status” navrhoval zrušit pro všechny projekty v oblasti zemního plynu.
Zelené Německo? Nejvíce elektřiny znovu získává z uhlí
Pro řadu ekologických organizací je úterní hlasování výboru zklamáním. Podle nich výbor značně otupil původní návrh tím, že umožnil plynárenským společnostem se i nadále ucházet o speciální status, a fakticky nabídl dotace všem, kdo bude tvrdit, že je „připraven na vodík”.
„Pokud by se úterní hlasování promítlo do konečné legislativy, bylo by to katastrofou pro klima. Vědecké poznatky jsou jasné: abychom zabránili nejhorším důsledkům klimatického kolapsu, musíme urychleně začít opouštět fosilní paliva. Členské státy EU nesmí přistoupit na tento dáreček fosilnímu průmyslu a zalepit díry, které by mu umožnilo čerpat dotace,” uvedla v reakci Tara Connollyová z lidskoprávního hnutí Global Citizen.