Článek
Zatím neznámí ozbrojenci zaútočili na automobil se Sádekem a dvěma vysokými vládními policejnímu důstojníky raketou. Podle kábulské televize došlo krátce před tím i k jinému pokusu o atentát, a to proti herátskému guvernérovi Ismáílu Chánovi, který je zároveň otcem zabitého ministra.
Podle očitých svědků při tom zahynulo několik lidí, úřad prezidenta Hamída Kárzaího ale zprávu o tomto útoku popřel. K vraždě ministra vydal prezident prohlášení, že "tento případ musí být vyšetřen a útočníci postaveni před spravedlnost".
Spory mezi guvernérem a vládním velitelem
Ismáíl Chán ovládá spolu s prosperujícím Herátem velkou část západního Afghánistánu a vzpírá se centrální autoritě Kábulu i prezidenta, mj. si ponechává většinu celních poplatků vybraných na hranicích s Íránem a Turkmenitánem.
Guvernérův mluvčí řekl, že za atentátem na Chánova syna stál velitel vládních sil ve městě Záher Nájebzáda a že šlo o "osobní rivalitu". Podle Hlasu Ameriky příslušníci mnohatisícové osobní armády Ismáíla Chána obklíčili vládní kasárna i dům dotyčného důstojníka. Také guvernérův velitel Amanulláh Chán v rozhovoru pro místní agenturu AIP řekl, že "Záhir se vzpíral Ismáílu Chánovi a mezi oběma armádami se rozhořely boje".
Nájebzáda naopak obvinil Chána, že střety vyvolal on, když se pokoušel převzít jeho oddíly. "Sádek vtrhl do mého domu a tam začaly boje. Nezabil jsem ho při přepadení. Zemřel v následných střetech. Na obou stranách bylo zabito více než sto lidí," prohlásil.
Podobné vztahy panují i na severu země
Rivalita znepřátelených velitelů a politiků čas od času ohrožuje bezpečnosti i v severoafghánském Mazáre Šarífu. Tamní uzbecký vůdce generál Abdur Rašíd Dóstum i tádžický polní vellitel Atta Muhamad se sice hlásí k vládním strukturám, svedly však proti sobě i tankové bitvy s desítkami mrtvých.
Sádek je v poválečné historii Afghánistánu třetím zavražděným ministrem. V únoru 2002 byl na kábulském letišti za nejasných okolností zabit Sádekův předchůdce Abdur Rahmán. V červnu téhož roku byl v Kábulu zastřelen viceprezident Abdul Kadír, což je přičítáno buďto mocenskému boji ve východním Pákistánu nebo válce drogových mafií.