Článek
Psychologická hranice padla: směnný kurz dolaru na moskevské burze prolomil v pondělí poprvé za posledních 16 měsíců hranici 100 rublů, euro se prodává za více než 110 rublů, uvedla agentura Interfax.
Podle Alexeje Antonova, vedoucího investičního poradenství společnosti Alor Broker, „hraje proti ruské měně několik faktorů (…) Rublu by pomohlo snížení dovozu nebo nějaký výrazný krok měnového orgánu.“
Od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 prodělal kurz rublu prudké zvraty. Na jaře 2022 se ruská měna nejprve krátkodobě prudce propadla až pod úroveň 120 rublů za americký dolar, následně však ztráty smazala a díky zásahu ruské centrální banky se dokonce dostala nad předválečnou úroveň.
Rubl se hluboce propadl. Ruská centrální banka zastavuje nákup zahraničních měn
Nejde o krátkodobý výkyv
Od začátku roku 2023 však ruská měna z hodnoty 60 rublů za dolar setrvale klesá a tentokrát nejde o žádný krátkodobý výkyv. Odborníci oslovení listem Financial Times mají co do důvodů poklesu jasno: podle nich jde o kombinaci prudce zvýšených výdajů státu, zejména za zbrojení, a poklesu příjmů z prodeje surovin, především ropy a zemního plynu. Ty od loňského léta podle údajů ruského ministerstva financí klesly o polovinu.
Dosavadní vysoké rozpočtové přebytky jsou minulostí a právě to vytváří podle expertů silný tlak na měnu.
Ruská centrální banka přestala od 10. srpna nakupovat zahraniční měny (opatření má platit do konce roku) a obnovila vlastní měnové intervence. Zda to bude k zastavení pádu ruské měny stačit, ale zůstává otázkou a banka se v posledních dnech dostává pod stále větší politický tlak.
Podle ekonomického poradce prezidenta Vladimira Putina je za pád měny zodpovědná právě ona prosazováním uvolněné měnové politiky. Centrální banka vzápětí avizovala, že na příštím zasedání své bankovní rady nevylučuje zvýšení základní úrokové sazby.