Článek
Ve prospěch Englandové svědčil především její partner a otec jejího dítěte, desátník Charles Graner, když prohlásil, že k týrání zadržovaných osob jí dal rozkaz on. Fotografie s Englandovou a iráckými vězni zveřejněné v roce 2004 rozbouřily světové mínění a vyvolaly skandál kolem zacházení s vězni.
Englandová se v pondělí přiznala k sedmi bodům obžaloby. Díky přiznání čelila trestu jedenácti let vězení, nicméně obhajoba doufá, že soud bude shovívavější, až mu předloží důkazy o jejích psychických problémech. Kdyby se svobodnice nepřiznala, hrozil by jí trest vězení 16,5 roku.
Vojenský soudce několikrát soudní líčení přerušil jako varovné znamení, že výpovědi původně zaměřené na co největší snížení trestu se ve skutečnosti blíží vyhlášení její neviny. Poté soudce uvedl, že dohodu obžaloby a obhajoby o přiznání viny výměnou za nižší trest ruší.
"Obě strany mně naznačily, že neexistuje způsob, jak tuto nesrovnalost překonat," řekl vojenský soudce. Podle agentury AFP soudce proces pozastavil. Garnera odsoudil v lednu vojenský soud kvůli týrání iráckých vězňů k deseti letům vězení. Garner byl partnerem Englandové. Loni v říjnu se jim narodilo dítě.
Ze sedmi vojáků obžalovaných z káznice Abú Ghrajb jich bylo dosud odsouzeno pět: loni v květnu dostal seržant Jeremy Sivits rok vězení, v říjnu záložník Ivan Frederick osm let a také v říjnu byla odsouzena (ale ne do vězení) desátnice Megan Ambuhlová. Letos v lednu dostal Graner deset let a v únoru seržant Javal Davies šest měsíců vězení. Soud s desátnicí Sabrinou Harmanovou má začít 12. května.