Článek
Vojáci, kteří se v Nigeru chopili moci 26. července svržením demokraticky zvoleného prezidenta, na konci srpna nařídili policii, aby francouzského velvyslance Sylvaina Ittého vyhostila ze země. Paříž se předtím odmítla podrobit ultimátu, aby velvyslance odvolala s tím, že pučisté nemají k takové žádosti žádnou pravomoc, a zdůraznila, že nadále uznává za jediného legitimního vládce země svrženého prezidenta Mohameda Bazouma.
„V Nigeru v tuto chvíli, kdy k vám hovořím, máme velvyslance a členy diplomatické mise, kteří jsou drženi doslova jako rukojmí na francouzské ambasádě,“ řekl Macron novinářům během své cesty po středovýchodní Francii. „Brání jim v dodávkách potravin. (Velvyslanec) se stravuje na vojenské příděly,“ dodal ve zjevné narážce na vojenské vládce Nigeru.
Armáda v Nigeru svrhla prezidenta a převzala moc, rostou obavy z ruského vlivu
Velvyslanec „nemá možnost vycházet, je persona non grata a není mu dovoleno zásobovat se potravinami“, zdůraznil Macron.
Na dotaz o možnosti návratu velvyslance do Paříže francouzská hlava státu zopakovala: „Učiním to, na čem se dohodneme s prezidentem Bazoumem, protože jedině on má legitimní pravomoc, a mluvím s ním každý den.“