Článek
Předmětem obchodu by mohlo být 100 nadzvukových střel AIM-9 Sidewinder, 60 protilodních střel AGM-84 Harpoon a rozšíření radarových systémů.
Zpráva o možném armádním kontraktu přichází v době špatných diplomatických vztahů mezi Čínou a USA právě kvůli přístupu k Tchaj-wanu. Ostrov je podle oficiální zahraniční politicky USA součástí Číny, má ale vlastní demokratickou vládu.
Čína v srpnu v okolí ostrova provedla historicky největší vojenské cvičení poté, co jej navštívila předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a setkala se s tamní prezidentkou Cchaj Jing-wen.
Čína kvůli Pelosiové ukončí spolupráci s USA
Server Politico uvádí, že kongresové výbory obchod pravděpodobně schválí, celý proces se ale může zpozdit kvůli jednacímu volnu v Kongresu.
Čína demokratický Tchaj-wan považuje za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti.
Peking dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.
USA uvádějí, že jejich přístup k politice jedné Číny zůstává od roku 1979 nezměněný a nezávislost Tchaj-wanu nepodporují.