Článek
Podle prvních testů krocani ve dvou chovech na jihu Izraele uhynuli pravděpodobně na virus H5N1. "Na základě prvních laboratorních testů je důvodné vyvozovat, že jde o tento vir," oznámil expert na ptačí choroby z ministerstva zemědělství Šimon Pokomonsky. Do 48 hodin od izolování viru má být jasné, zda se jedná o virus H5N1. .
Viry lidské a ptačí chřipky si jsou velmi podobné.
Z výzkumu kalifornských vědců plyne, že by mohlo stačit již jen několik málo změn v bílkovině na povrchu viru ptačí chřipky, aby se proměnil v mutant vysoce nebezpečný i pro lidskou populaci. Tým vedený expertem Jamesem Stevensem konstatoval například podobnost bílkovin viru ptačí chřipky H5N1 a bílkovin, které obsahoval původce tzv. španělské chřipky v roce 1918, jíž podlehlo 20 až 50 miliónů lidí na celém světě.
Kolik mutací viru ptačí chřipky přesně musí ještě nastat, aby obávaná nákaza zcela "přeskočila" mezi lidi, zatím však prý nelze předpovědět.
S tím, jak se ptačí chřipka dál šíří Evropou i Asií, vzrůstají obavy z možného přenosu z člověka na člověka, napsala agentura Reuters. "Nyní se virus stává pomateným a nepředvídatelným," řekl Noureddin Mona z Organizace OSN pro výživu a zemědělství.
První případ nákazy ohlášen i z Dánska
Evropa i Asie mezitím zaznamenaly několik nových výskytů ptačí chřipky. První případ včera ohlásilo Dánsko, kde infekci zjistili u uhynulého káněte, nalezeného v úterý. Jeho vzorky již byly odeslány do referenční laboratoře ve Velké Británii, dánské úřady jsou si však ale již na základě předběžných analýz jisty, že dravec byl nakažen virem H5N1.
V Nizozemsku začalo včera očkování proti ptačí chřipce u drůbeže chované ve výbězích. V zemi je chováno tímto způsobem asi pět miliónů kusů drůbeže. Očkování je dobrovolné a chovatelé je musí zaplatit. Drůbež chovaná v komerčních drůbežárnách bez výběhu očkována být nesmí. Drobnochovatelům je ale očkování jejich drůbeže povoleno bez ohledu na to, jakým způsobem ji chovají.
Roche slíbil zvýšit výrobu léku Tamiflu
Švýcarský farmaceutický koncern Roche letos zvýší kapacitu výroby léku na chřipku Tamiflu o jednu třetinu na 400 miliónů balení. Produkce antivirového přípravku, považovaného za nejúčinnější preparát proti případné lidské mutaci ptačí chřipky, tak prý již překračuje poptávku vlád, které se tímto lékem v obavě z pandemie zásobují.
"Naše kapacita již značně přesahuje souhrn všech vládních objednávek, které jsme dosud dostali," řekl včera šéf divize Roche Pharma William Burns. Dodal, že Roche také rozšířil globální síť producentů s licencí na výrobu tamiflu na 15 firem v devíti zemích.
Roche zatím přijal objednávky na dodávky tamifu od 65 států. V Evropě chtějí mít vlády zásoby na léčení 20 až 40 procent obyvatelstva.