Hlavní obsah

Virus zika se rychle šíří. V Kolumbii je nakaženo 5000 těhotných žen

V Kolumbii bylo nakaženo virem zika více než 5000 těhotných žen, informovala kolumbijská vláda. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je na vzestupu v Latinské Americe také neurologická porucha (GBS), která se projevuje obrnou svalstva.

Foto: Ricardo Mazalan, ČTK/AP

Vykuřování moskytů ve škole v kolumbijském městě Cucuta.

Článek

Virus zika, který se rychle šíří zeměmi Latinské Ameriky, přitom zabraňuje vývinu mozku u ještě nenarozených dětí. Nejpostiženějšími zeměmi jsou právě Kolumbie a Brazílie.

V Kolumbii bylo zaznamenáno 31 555 případů nákazy virem zika, uvedl v sobotu kolumbijský národní zdravotnický ústav. Z toho 5013 případů se týká těhotných žen.

Virus zika přenášený komáry přitom patrně způsobuje mikrocefalii, nedostatečný vývin mozku u novorozeňat. Brazílie nyní zkoumá pravděpodobnou souvislost mezi nákazami zika a více než 4300 podezření na mikrocefalii. Brazilské ministerstvo zdravotnictví v pátek informovalo, že souvislost byla prokázána u 41 případů.

Foto: Ueslei Marcelino, Reuters

Dítě s mikrocefalií narozené v brazilském Recife

Světová zdravotnická organizace v sobotu kromě toho varovala, že Guillain-Barrého syndrom (GBS), neurologická porucha přičítaná rovněž viru zika, je na vzestupu v Brazílii, Kolumbii, Salvadoru, Surinamu a Venezuele.

GBS je onemocnění nervové soustavy, projevující se obrnou svalstva. WHO v sobotu informovala, že jeho výskyt je na vzestupu v některých zemích Latinské Ameriky.

"V souvislosti s prudkým šířením viru zika hlásily zvýšený počet výskytu GBS Brazílie, Kolumbie, Salvador, Surinam a Venezuela," oznámila WHO v každotýdenní zprávě o viru zika, který se nyní vyskytuje v 34 zemích, z toho 26 amerických.

"Příčina zvýšení výskytu GBS pozorované v Brazílii, Kolumbii, Salvadoru a Surinamu zůstává neznámá, zvláště když (horečková onemocnění) dengue, chikungunya a vir zika se v obou Amerikách šíří souběžně," uvedla WHO.

Přítomnost viru zika v těle pacientů s GBS nebyla laboratorně prokázána v Kolumbii a Salvadoru. Potvrzena naopak už byla u tří z 252 případů GBS ve Venezuele.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro už ve čtvrtek oznámil, že tři lidé zemřeli v důsledku komplikací spojovaných s virem zika. V zemi je hlášeno 5221 podezření na nákazu.

Geneticky upravení komáři

Země Latinské a Střední Ameriky hledají různé cesty, jak proti moskytům přenášejícím virus zika bojovat. V Kolumbii vědci pracují na využití bakterie rodu Wolbachia, která brání přenášení nemocí, píše list El País.

Foto: Sergio Moraes, Reuters

Komár není silnější než celá země, píše se na letácích, které rozdávají brazilští vojáci.

V Brazílii a Panamě vyzkoušeli genetické úpravy samečků komára Aedes aegypti, po kterých při spáření se samicí jeho potomci zemřou ve stádiu larvy. Zvažovanou možností je také způsobit neplodnost komára s využitím radiace. Cílem prý není vyhubit tento druh moskyta, ale kontrolovat jeho přemnožení.

V El Salvadoru nasazují do nádrží s pitnou vodou malé rybky zvané zambos, které se živí larvami komárů. Tento postup označují za účinnější než vykuřování, které zabíjí jen dospělé jedince.

Brazílie, kde se v srpnu uskuteční letní olympijské hry, v rámci dne boje s virem zika vyslala do terénu na 220 000 vojáků, kteří v postižených oblastech obcházejí domy a rozdávají pesticidy a moskytiéry. Rozdávají také letáky, které mají varovat před virem a dodávat morální podporu.

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám