Článek
Přírůstek infekcí koronavirem je v Británii počtvrté v řadě rekordní. Země zaregistrovala za den 189 846 nákaz, zhruba o 600 více než čtvrteční součet.
Za rekordních přírůstků infekcí tento týden stoupl počet pacientů hospitalizovaných v 67milionové Británii s koronavirem na necelých 12 tisíc. Za poslední tři dny bilance narostla o více než 3000 a dostala se na nejvyšší hodnotu od března.
Hospitalizací je stále méně než třetina oproti maximu z letošního ledna, vzhledem k pokračujícímu růstu počtu nákaz ale lze čekat příliv dalších tisíců vážně nemocných.
Omikron řádí, Anglie ale nepřitvrzuje. Kvůli číslům z nemocnic
„Zatím přesně nevíme, kolik z těch, co virus chytí, bude potřebovat nemocniční péči,” uvedl jeden z lídrů zdravotnického systému NHS Steven Powis.
Británie zažívá vlnu vysoce nakažlivé koronavirové varianty omikron, u níž je podle prvotních odhadů nižší riziko hospitalizace než u dříve dominantní delty. „Ale vzhledem k počtu infekcí nemůžeme s činy čekat na to, až se to dozvíme,” pokračoval Powis.
Co čekat od omikronu? Šéf ÚZIS nastínil optimistický a realistický scénář
NHS je teď podle něj ve stavu „válečné” mobilizace, jejíž součástí je příprava nových polních nemocnic. Ty mají vzniknout u osmi klasických nemocnic napříč Británií, přičemž každá bude mít kapacitu asi 100 pacientů. NHS uvedl, že se zároveň snaží najít školy či sportoviště, které by mohly posloužit jako dočasná zdravotnická centra.
Zdravotnický systém se kromě toho, podobně jako některé další sektory, potýká s personálními problémy kvůli izolaci nakažených pracovníků či lidí, kteří byli v kontaktu s infikovanou osobou. Anglická část NHS podle agentury AFP oznámila, že k 26. prosinci evidovala přes 24 tisíc takovýchto absencí. Za měsíc údajně počet narostl na více než dvojnásobek.
Další rekordní přírůstek v Itálii. Čtyři regiony se přesunou do vyššího stupně rizika
Zpravodajská společnost BBC vysvětluje, že zatímco běžně na konci roku v anglických nemocnicích chybělo z různých důvodů asi pět procent pracovníků akutní péče, na konci minulého týdne tvořily absence na osm procent pracovní síly. Podle aktuálně platných pravidel musí lidé v Anglii po pozitivním testu na koronavirus do karantény nejméně na sedm dní, což v některých nemocnicích znamená stovky absencí týdně.