Článek
Voda je na příděl v kbelíku, žárovka v cele je luxusem, cely jsou přecpané a vycházky se povolují maximálně čtyřikrát za týden. Návštěvy příbuzných včetně matky, která s ním žije na Bahamách, nejsou časté. Jen vězeňská strava není takovým problémem, je možné si ji občas vylepšit objednávkami potravin zvenčí. Jeho spoluvězni jsou ale vrahové, narkomani a pachatelé znásilnění.
Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International ve své kritice vězení Fox Hill poukazuje především na přelidnění a zoufalé hygienické podmínky. Bahamská vláda sice kritiku uznala, ale náprava zatím nepřišla.
Kožený věří, že vydán nebude
Kožený ale optimismus neztrácí: "Zavřít mohou, ale pustit musejí." Kožený se domnívá, že příčinou prokurátorovy nepřítomnosti je spíše nedostatek argumentů pro jeho vydání do USA. "Má slabé právní postavení, o to jde," řekl Kožený a zdůraznil: "Moji advokáti jsou si vítězstvím naprosto jisti," zdůraznil Kožený.
Tým obhájců, vedený elitním londýnským advokátem a expertem na vydávací řízení Clivem Nichollsem, se opírá o princip, zakotvený v americko-bahamské smlouvě o extradici, že skutky, pro které se vydává, musejí být trestné v obou zemích. Podle Koženého skutky, z nichž je viněn, nejsou trestné na Bahamách a prý ani americký zákon se na ně nevztahuje.
Česká žádost o vydání podle Koženého nemá na řízení velký vliv. "Tam to je politická věc," řekl v úterý na adresu ČR. O vydání Koženého marně usiluje i Česká republika, kde je její bývalý občan stíhán za podvody se škodou 13,6 miliardy korun.
Vedoucí politické sekce amerického velvyslanectví na Bahamách Michael Taylor ovšem uvedl, že pokud jde o vydání Koženého, jsou USA opatrně optimistické. "Nechceme, aby existoval jakýkoli způsob, jak korupci skrýt za státní příslušnost toho, kdo se na ní podílel." řekl Taylor. I Irsko, jehož je Kožený občanem, se domnívá, že bude Kožený vydán.