Článek
Při sčítání lidí v roce 2021 se k vietnamské národnosti přihlásilo v zemi 2793 občanů a 489 lidí ji uvedlo jako další národnost. „Vietnamská národnost plní kritérium početnosti, na Slovensku žije už téměř 70 let a v současnosti je etablovaná třetí generace, která je plně integrovaná ve společnosti,“ uvedl ve svém stanovisku ústav etnologie a sociální antropologie Slovenské akademie věd.
Na základě tohoto odborného stanoviska se rozhodla rada vlády Slovenské republiky pro lidská práva, národnostní menšiny a rodovou rovnost doporučit vládě uznat Vietnamce za oficiální národnostní menšinu.
Nárok na podporu kulturních akcí
Vietnamská menšina tak bude mít například nárok na podporu svých aktivit z finančních zdrojů fondu na podporu kultury národnostních menšin.
Na Slovensku je nyní 14 oficiálně uznávaných národnostních menšin: maďarská, romská, česká, moravská, rusínská, polská, ukrajinská, bulharská, srbská, německá, židovská, chorvatská, ruská a vietnamská.
V Česku Vietnamci tento oficiální status nemají. Vláda Petra Nečase v demisi se na svém posledním zasedání dne 3. července 2013 usnesla na změně Statutu Rady vlády pro národnostní menšiny, kterou rozšířila tento svůj poradní orgán poprvé o zástupce vietnamské a běloruské menšiny, na veřejnosti se to ale z právního hlediska mylně interpretuje jako uznání Vietnamců v České republice za národnostní menšinu.