Článek
"Jde skutečně o nákazu virem H5N1 a přenos z drůbeže," potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví s tím, že v rodině chlapce jedli maso nemocných kuřat a v druhé rodině chovali husy.
Celkem tak epidemie v Asii letos zabila 27 lidí. V Ho Či Minově Městě však nemoc zjistili i u další mladé pacientky, takže bilance nemusí být ještě definitivní, i když podle mluvčího vietnamského ministerstva zemědělství v uplynulých dvou týdnech neobjevili žádné nové ohnisko chřipky mezi drůbeží.
Předchozí vlna epidemie řádila v jihovýchodní Asii od loňského prosince do letošního dubna a muselo být kvůli ní zlikvidováno na sto miliónů kusů drůbeže. Nová ohniska se nyní objevila u drůbeže i v Thajsku, Indonésii a Číně, ale zatím se nepřenesla na lidi.
Ptačí chřipka
Virové onemocnění se řadí mezi zvířecí typy chřipky - "klasická" ptačí chřipka je typu H7N7.
Může se z poměrně neškodného onemocnění změnit na vysoce nakažlivou variantu se smrtelnými důsledky.
Viry se přenášejí vzduchem, kontaminovaným krmivem (jídlem), vodou či oblečením.
Nové virové kmeny tzv. "běžné" chřipky způsobily pandemie naposledy v letech 1956-57 a 1967-68, zemřelo na ně 4,5 miliónu lidí. Tzv. španělská chřipka z roku 1918 zabila nejméně 20 miliónů osob.
Zdroj: ČTK/Novinky
Z preventivních důvodů dostala včera Světová zdravotnická organizace od hanojské vlády souhlas s vysláním expertní skupiny. Bude kontrolovat, zda se laboratorní testy při podezření na nemoc provádějí důsledně, a ověřovat je i v zahraničních laboratořích. Vietnamský obchodník vyndavá ptáky z klece na vesnickém trhu v provincii Ha Taj.