Článek
Karety zelenavé si vybírají indické pobřeží kvůli ideálním podmínkám pro hnízdění. Počet jejich hnízd se tu každoročně radikálně snižuje. Hlavním důvodem pro jejich úhyn je nadměrný rybolov těsně u pobřeží, při kterém se želvy chytají do sítí rybářů.
Tamní rybáři si podle agentury AP stěžují na rostoucí náklady na palivo a těžší klimatické podmínky. Kvůli rozbouřeným vodám totiž musí vyjíždět dál od pobřeží. „Želvy uctíváme a také nás bolí, že jich tolik umírá, ale musíme zajistit i naše rodiny,“ uvedl jeden z nich.
Dalšími důvody jsou také klimatické změny a oteplování vody. „Ryby, které jsme tu vídali před 25 lety, už tu nejsou, to je hlavní důvod, proč naše lodě připlouvají do oblastí, kam by neměly,“ řekl další rybářů.
Ochránci životního prostředí se společně s tamními úřady snaží zabránit tomu, aby se počet uhynulých želv dále nezvyšoval. Mohla by podle nich pomoci opatření jako například umělé korálové útesy, které by zvýšily výskyt ryb a nepřímo pomohly chránit i želvy.
Vládní úředníci na pobřeží i mimo něj v posledních týdnech zintenzivnili kontroly rybářských lodí.
Jedná se o největší úhyn mořských želv od roku 2014, kdy bylo na jižním pobřeží Indie nalezeno více než 900 mrtvých želv olivových.