Článek
Marek Bernacki, poslanec Sejmu za Polskou lidovou stranu (PSL) a bývalý ministr vnitra, který se dlouhodobě zabývá problematikou uprchlíků, to v úterý řekl listu Rzeczpospolita.
Většina uprchlíků nemá zájem jít dál na západ, chtějí zůstat v Polsku, zejména ve velkých městech
„Většina uprchlíků nemá zájem jít dál na západ, chtějí zůstat v Polsku, zejména ve velkých městech, jako je Varšava nebo Krakov. Spoléhají na to, že tam získají práci snáz než jinde, a hlavně doufají, že pokud válka brzy skončí, budou se moci okamžitě vrátit domů, kde na ně čekají jejich synové, manželé a otcové,“ řekl Bernacki. Podle něho je polské obyvatelstvo při poskytování pomoci uprchlíkům nesmírně obětavé a obce, které je přijímají na svém území, fungují velmi dobře.
„Pouze spolupráce a koordinace pomoci ze strany státu jsou nedostatečné, na což upozorňují i maršálové většiny ze 16. vojvodství. Navíc chybí strategie, jak naložit s tak obrovským počtem lidí, kteří se v Polsku objevili v podstatě přes noc, a stále přicházejí noví. Je třeba s nimi neustále hovořit, přesvědčovat je k nasazení nejen v jiných oblastech a regionech, ale i v zahraničí, a to ještě dříve, než bude pozdě a humanitární krize nabere nezvládnutelné obrátky,“ připomněl Bernacki.
Stát příliš spoléhá na dobrovolníky
Pomoc obrovskému počtu příchozích vyžaduje také mimořádné nasazení a zdroje, a to i ze strany OSN, protože stále více utečenců doráží na hranice doslova s prázdnýma rukama.
„Sami to nezvládneme. Stát se příliš spoléhá na obětavé dobrovolníky, ale mnozí kvůli vyčerpání sotva stojí na nohou,“ řekl Bernacki.
Zároveň vyzval vládu, aby výrazně pomohla i těm obcím, které nevedou a neřídí jejich straníci. „I ony nezištně pomáhají uprchlíkům, dělají Polsku dobré jméno a rozhodně nebudou úmyslně polevovat. I když zkušenosti ukazují, že spontánnost a nadšení v podobných případech trvají jen několik prvních měsíců,“ dodal.