Článek
Vytěžené území využívají zdejší zemědělci: pasou tu dobytek nebo nově pěstují také sóju, známou svou schopností přežít i na nehostinných plochách. I přesto je ale půda, velmi chudá na živiny, záhy opuštěna. V oblasti tak platí vzorec - jedna plocha, jedna úroda, nové osetí není výhodné.
Z amazonských lesů je americký nábytek
Cenné dřevo putuje téměř "za hubičku" do vyspělých zemích světa, zejména Spojených států, kde se zpracovává a vzniká z něj například nábytek, obkladové materiály. Prodejní ceny zboží dosahují v obchodech až tisícinásobek ceny odkupu z chudších regionů.
Amazonské státy hodlají zpřísnit zákony
Výsledky monitorování ukázaly zřejmý nárůst těžby od roku 1995. Vyděsily zejména jednotlivé státy kolem Amazonky. Například Brazílie už ohlásila, že v nejbližších měsících zpřísní příslušné zákony. Odborníci ale rozhodným slibům příliš nevěří, neboť pro zdejší justici by podobné kroky znamenaly další přítěž už v tak chaotickém systému.
V okolí nejdelší řeky světa žije 30 procent celosvětové fauny a flóry. V roce 2001 tu bylo vytěženo 18 166 kilometrů čtverečních, v dalším roce 25 476 kilometrů čtverečních.