Článek
K novým protestům se sešli i přívrženci opozice, která zvolení Ústavodárného shromáždění považuje za nedemokratický pokus o upevnění současného režimu.
Ve Venezuele panují obavy, že země zmítaná od dubna protivládními protesty s více než 120 oběťmi se v důsledku chystané ústavní reformy stane diktaturou.
Parlament je zahájením práce Ústavodárného shromáždění prakticky zbaven moci a není jasné, zda se v něm budou moci nadále konat schůze.
Mezi 545 delegátů Ústavodárného shromáždění patří i Madurova manželka a syn. Do čela shromáždění byla zvolena bývalá ministryně zahraničí Delcy Rodríguezová.
Opozice se bojí rozpuštění parlamentu
Opoziční předáci vyzvali Venezuelany, aby v pátek zaplnili ulice a nové shromáždění odmítli. Nový orgán má mít podle právních expertů výjimečné pravomoci. Opozice se obává, že rozpustí parlament a odvolá generální prokurátorku, která v posledních měsících kritizuje vládu a nejvyšší soud za neústavní kroky.
Maduro tvrdí, že shromáždění je nutné k uklidnění situace v zemi, zmítané politickou a ekonomickou krizí. Opozice nedělní volby do Ústavodárného shromáždění bojkotovala a hlasování označila za zmanipulované.
Proti vzniku nového orgánu, který může výrazně upevnit moc prezidenta, protestovaly mimo jiné USA, Kanada, Španělsko, Argentina a nejnověji Brazílie, která navrhne přerušení členství Venezuely v jihoamerickém obchodním bloku Mercosur.